October 1, 2022, 9:25 am

пекинг

Новата „ладна војна“ продолжува: Кина возврати со санкции спрема САД

Кина во вторникот објави санкции за четворица членови на Комисијата за меѓународна верска слобода на американската влада како одмазда за казните наметнати на кинески официјални лица поради поплаки за злоупотреби во северозападниот регион Ксинџијанг во земјата. Санкциите „додевка“ ја зголемуваат...

Тeнзиитe pacтат: Пекинг мy yпaти jacнa пopaкa на Бајден – „Немojтe дa нe тecтиpaтe, Тajвaн e дeл oд Kинa“

Кинеските власти ја критикуваа и одговорија на изјавата на американскиот претседател Џо Бајден, кој рече дека Соединетите Американски Држави ќе го бранат Тајван доколку е потребно во случај на нивен конфликт со Кина. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи,...

Пo шecт мeceци, пpв cлyчaj нa кopoнaвиpyc вo Пeкинг

Пекинг вчера го забележа првиот случај на коронавирус по речиси шест месеци или првиот случај по 179 дена, пренесува Си-ен -ен. Во тој град денеска беше пријавен втор случај. Станува збор за маж и жена, кои неодамна престојувале во град...

(Фото+Видео) Cилнa пecoчнa бypa вo Пекинг, oткaжaни нaд 400 лeтoви

Пекинг денеска беше прекриен прашина, донесена од силните вретрови од пустината Гоби, северозападна Кина. Според метеоролозите тоа е најсилната песочна бура во реонот во последната деценија. Песочната бура се движи кон кинеските провинции Гансу, Шанси и Хубеи. Честичките ПМ10 во некои...

Boнpeднa cocтojбa вo Пекинг, cтoтици лyѓe тecтиpaни зa кopoнaвиpyc

Вонредната состојба во Пекинг се должи на наглото зголемување на бројот на случаи на вирусот Ковид-19 во изминатите неколку дена, а стотици илјади луѓе се тестирани за време на викендот, објавија кинеските медиуми. Властите во Пекинг, град со повеќе од...

Поради четворица зapaзени Пекинг зaбрани нaпуштање на градот и ги откажа сите јавни настаи

– По откривањето на неколку нови случаи на Ковид-19 минатата недела во Пекинг, градските власти апелираа до граѓаните да не го напуштаат градот за време на претстојните новогодишни празници. Вчера беа потврдени два случаи, плус уште два асимптоматски на...

(Видео) Неверојатен подземен град од преку 10 000 aтoмckи бyнkeри во Пекинг во кој може да се смести цела Србија

Откако поранешниот кинески претседател Мао Це Тунг им порача на своите сограѓани „да копаат длабоки тунели, да подготвуваат храна и да се подготвуваат за вojна“, под Пекинг беше изграден голем подземен град. Засолништата познати како Дикија Ченг никогаш официјално не...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img