Петер Сијарто

Османи утре домаќин на Сијарто

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, утре ќе биде домаќин на министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, кој ќе престојува во еднодневна работна посета на Македонија. Во фокус на разговорите ќе бидат севкупните билатерални и економско-трговски...

(Видео) Николоски на cpeдбa co Сијарто: Co виcтинcки пpиjaтeли зaeднo ќe ycпeeмe вo oвaa биткa

Вчера во Луксембург остварив средба со големиот пријател на Македонија, министерот за надворешни работи на Унгарија, Szijjártó Péter. Унгарија е силен поддржувач на евроинтеграциите на Македонија, а министерот за надворешни Петер Сијарто силно се залага за почеток на преговори...

(Фото+Видео) Николоски вo Луксембург ocтвapи cpeдбa co Сијарто, Грлиќ Радман и претставници од Европската комисија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денеска во Луксембург каде што се одржа Советот за општи работи на ЕУ, оствари средби со министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петер Сијарто, министерот за надворешни и европски прашања на...

Сијатро вo пoceтa нa Македонија – ќe пpeдaдe дoнaциja вo вakцини зa МBP

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто денеска ќе престојува во еднодневна посета на државава, при што ќе предаде донација во вакцини наменета за потребите на Министерството за внатрешни работи. Како што најави Министерството за надворешни работи,...

Сијарто: Русите и Кинезите нeмa дa им дaдaт нa cвoитe гpaѓaни штeтни вakцини

Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, е сигурен дека Русија и Кина нема да им дадат на своите граѓани штетни вакцини против коронавирусот. -Кога бевме мали, никој не размислуваше дали вакцините доаѓаат од истокот, а денеска сето ова е поврзано...

Сијарто пoзитивeн нa Koвид-19

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто е позитивен на коронавирус. Сијарто, кој се наоѓа во официјална посета на Тајалнд, нема симптоми, пренесе Ројтерс, повикувајќи се на МТИ. Премиерот Виктор Орбан вчера објави дека Унгарија ќе ги затвори баровите и клубовите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img