пингвини

Пчели yбилe загpозeн вид на пингвини во Јужна Африка

Повеќе од 60 африкански пингвини, кои се загрозени видови, загинаа од убоди од пчели во близина на Кејп Таун, велат екологистите од Јужна Африка. Заштитените птици, колонија од Симонстаун, беа пронајдени на плажата со многу убоди од пчели по телата. Обдукцијата...

Тpи пингвини пpиcтигнaa вo cкoпcкaтa Зooлoшкa гpaдинa

Конечно вечерва во Скопје Зоо пристигнаа и пингвините, соопштија од скопската Зоолошка градина. Тие полека се адаптираат во својот нов дом и ја добија првата вечера, а остварија и прв контакт со своите нови Зоо негуватели. Периодот кој следува ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img