February 6, 2023, 10:52 am

ПИСМО

Оваа порака на изнeрвиpан сoсед стaна хит: Не рикај дoдека вoдиш љубoв, деца те слушаат

На Фејсбук групата “Контроверзен хумор“ се појави смешно предупредување на еден сосед кој мака мачи со неговата темпераментна соседка. Еден од станарите ја предупредил сосетката да не „рика многу“ додека води љубов со својот партнер, а потоа го закачил...

Писмо на Черчил од 1929 – размислувал да ја напушти политиката

Писмото од 1929 година во кое Винстон Черчил го нарече Долниот дом на британскиот парламент негова „сцена“, но исто така размислува и за напуштање на политиката, ќе се најде на аукција следната недела во Лондон. Во писмото до неговиот пријател...

Пaниka вo Baтикaн: Пaпaтa Фpaнциcк дoбил пиcмo co тpи кypшyми внaтpe

Полицијата во Милано истражува кој испратил писмо со три куршуми до папата Франциск, соопштија денеска италијанските карабинери. Сомнителното писмо вработените го пресретнаа синоќа при сортирање на поштата во предградие на Милано. Утврдено е дека писмото е испратено од Франција. Адресата на...

„Тигрите“ ги пoкaжaa cвoитe 3AБИ: Heмa дa ce пokopиме нa тиe кoи ни плykaaт пo mpтвитe кocки нa нaшитe бpaќa пo opyжje

Ова писмо го пишуваме ние припадниците на единицата Тигар со заклетва да и служиме на нашата мајка Македонија. Писмото е поради револтот и обезличувањето кое денес го нанесе државниот врв за нашата работа, нашето дело и нашата кауза. Раководството на Тигрите...

Трамп му остави писмо на Бајден

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп остави писмо во Белата куќа до неговиот наследник Џо Бајден, изјави портпаролот на Белата куќа Џад Дир. Трамп ја напушти Белата куќа денес пред инаугурацијата на новиот претседател и повеќе од два месеци...

Млaдитe дoктopи-cпeциjaлизaнти co пиcмo дo Заев и Филипче: Бapaaт peшaвaњe нa нивнитe пpoблeми

Групата на приватни специјализанти при Медицинскиот факултет објавуваат јавно писмо до премиерот Зоран Заев и министерот Венко Филипче. Бараат здравствено осигурување за сите приватни специјализанти, платени дежурства, покачување на основната базична плата и покривање барем на дел од трошоците за...

Македонците од Британија со осуда на уцените од Бугарија

Македонската Заедница од ОК најостро ги осудува уцените и обидите на официјална Софија за денационализација на Македонците во Бугари. Такви обиди и уцени во 21виот век се неприфатливи и бараме од Бугарија да ги повлече сите услови и уцени...

Пиcмo co зaкaнa зa Пленковиќ: „Нoвичoк e лeк зa пpeдaвницитe“

Хрватскиот премиер и претседател на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, добил коверт со бел прав во кој имало и порака со закана за смрт, потврди денес неговата партија. Агенцијата „Хина“ неофицијално дознава дека текстот на пораката испратена до Пленковиќ, која била во...

Отец Тимотеј: Го пoздpaвyвaмe пиcмoтo на Пeндapoвcки дo Вceлeнcкaтa пaтpијapшијa

Го поздравуваме писмото кое го испрати претседателот на државата до патријархот Вартоломеј и добро е што државниот врв се интересира да се реши спорот со црковното прашање, вели за ТВ24 митрополитот Дебарско-кичевски и портпарол на МПЦ, отец Тимотеј. Тој...

(Фото) Претседателот Пендаровски yпaти пиcмo дo Bceлeнcкиoт Патријарх Вартоломеј

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх. Ваша Сесветост, Ми претставува особена чест да Ви се обратам и да ги изразам своите срдечни желби...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img