February 26, 2024, 6:47 pm

пластични кеси

Илјадници луѓе можат да останат без работа – Три причини зошто забраната на пластични кеси е проблематична

Пластичните кеси годинава станаа луксуз, па наместо денар или два, пластична кеса во продавница ќе можете да купите за 15 денари. Ова е дел од пакет-законите кои ги донесе Собранието, а кои имаат за цел користењето на пластиката да...

Од денес забрана за пластични кеси, достапни само биоразградливи за 15 денари

Од денеска стапува на сила забраната за пластични кеси. За граѓаните ќе бидат достапни само биоразградливи кеси за кои ќе се наплатува надомест од 15 денари, средства што ќе бидат наменети за специјалниот фонд за животна средина. Според Министерството...

Од среда пластичните кеси ќе чинат 15 денари

Ова законско решение им предизвика главоболки на производителите на овие кеси. Велат дека со ваквата одлука тешко ќе го задржат бизнисот и вработените. Велат, со ваква цена потрошувачката драстично ќе се намали. Тоа ќе повлече намалување на обемот на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img