плата

Државно вработување во Македонија со највисока плата

Според Државниот завод за статистика (ДЗС) просечната месечна исплатена нето-платa по вработен, во октомври годинава изнесува 29.145 денари. Според податоците на ДЗС, највисоката нето плата е исплатена во секторот Компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности – 73.540 денари, следи Останати...

Просечната нето плата во Словенија во октомври била 1.218 евра

Просечната бруто-плата во Словенија во октомври изнесувала 1.886 евра, додека нето платата на вработените во Словенија во тој месец во просек изнесувала 1.218 евра, покажуваат денешните податоци на Заводот за статистика. Износите на бруто и нето платата на Словенија за...

(Видео) Рaбoтник не бил сoодветно плaтeн – со чeкaн уништи се што нaправи, го мoлеа да прeстане

Работејќи на реновирање на домот, изведувачот од Колорадо се налути бидејќи не беше соодветно платен, па тргна да ја уништи својата работа со чекан. „Вложивме недели и илјадници долари во оваа“, рече мажот, а жената што го сними се обидуваше...

(Видео) Турчин полудел поради неисплатени плати – седна во багер и без двоумење уништи половина возен парк

Човекот полека, но без двоумење, ги скрши покривите и прозорците на камионите, додека неговите колеги во неверување го гледаа инцидентот! На градилиште во Турција, беше снимен еден човек кој со багер уништува неколку камиони наредени хоризонтално пред него. Човекот полека, но...

Која е најплатената а најмалку стресна професија?

Секоја работа носи со себе одредено ниво на стрес, кое обично се зголемува со нивото на плата. Сепак, се покажа дека тоа не е случај со едно од занимањата што било екстремно добро платено. Имено, стоматологијата е на самиот врв на...

Еве кoлкy ќе бидe плaтeна Цеца за да ја зaмeни Кaрлeуша во “Ѕвездите на Гранд”

Неверојатни 200.000 евра за една сезона ќе ѝ бидат исплатени на Светлана Ражњатовиќ-Цеца за да ја замени Јелена Карлеуша во тв-шоуто „Ѕвездите на Гранд“, и со тоа таа ќе биде најплатена од сите во жирито, пишува Мондо, а дознава...

Исповед од Швајцарија: Платата ми е 5.500 евра, но што ми останува кога ќе ги платам сите трошоци?

За Швајцарија се вели дека е една од најдобрите земји за живеење во светот. Сепак, таа не би била тоа што е, ако таму животот е ефтин. Србинот Милан В., со години живее во Берн, каде што работи како...

Возовите повторно во функција – но машиновозачите со уште една закана

Возовите од 14.30 часот пак сообраќаат. Вчера во 16 часот, машиновозачите не се качија во локомотивите и ги оставија возовите на станиците, барајќи да им се исплати неисплатениот дел од јунската плата. Откако, денес им беше исплатен остатокот за јуни,...

1.000 eврa плaтa за миeњe сaдoви во Хрватска, но нeмa кoј да рaбoти

Невработеноста во Хрватска дефинитивно повеќе не е проблем. Постои хроничен недостаток на работници во населени места како што се Кордун и Банија, Лика и Горски Котар, и штом се разбуди туризмот, Јадранот повторно покажа недостаток на вработени од сите профили...

Бeз кoмeнтap…: 100 дeнapи плaтa иcплaтeнa нa paбoтници вo jaвнo пpeтпpиjaтиe вo Bиницa

На стотината вработени во комуналното претпријатие „Солидарност“ од Виница вчера им била исплатена платата за мај во висина од 100 денари. Од синдикалната организација во претпријатието ја потврдија ваквата исплата, со образложение дека финансиската состојба во моментот не дозволува работниците...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Boosting Your Deposit Limits on Go88 A Comprehensive Guide

If you're an avid online gambler, you've probably come across the popular online casino platform Go88. It offers a...
- Advertisement -spot_img