плати

Скандал во Албанија: Објавени лични податоци и плати на над 630.000 граѓани

– По објавувањето на личните податоци на албанските граѓани со право на глас пред априлските парламентари избори, денеска медиумите информираат за „нов скандал, кој е спротивен на Законот за заштита на личните податоци“. Албанскиот претседател Илир Мета напиша на Фејсбук...

Кои професии се најплатени во Македонија, а кој има најниска плата?

Програмерите имаат високи, а текстилните работници многу ниски плати. Според податоците кои ги објави Државниот завод за статистика, на врвот, со највиски примања убедливо се програмерите. Тие земаат во просек над 72.000 денари, што е раст за 10 отсто во однос...

Peaкциja нa СПМ: Бapa дoдaтoк и пoгoлeми плaти зa пoлицajцитe

Во текот на вчерашниот ден премиерот на Република Македонија господинот Зоран Заев јавно излезе и го презентира “Петтиот сет” кој содржи вкупно 29 мерки, во вредност од 9,7 милијарди денари или околу 160 милиони евра. Кој ќе добие пари...

Пeттиoт пaкeт мepки ycoглaceн co кoмopитe, пpoдoлжyвa пoддpшкaтa зa иcплaтa нa плaти

Петтиот пакет содржи 30 мерки кои може да се поделат во четири столба: финансиска поддршка за исплата на плати и задржување на работните места, финансиска поддршка за ликвидноста на компаниите и граѓаните, мерки за поповолно деловно опкружување и директна...

Влaдaтa ги oбjaви плaтитe нa пpeмиepoт и миниcтpитe: Eвe кoлкy изнecyваaт нивните плати

Владата на својата официјална веб-страница објави список со платите на премиерот, вицепремиерите и министрите за месец декември. „Како дел од заложбите на Владата за поголема дигитална транспарентност, на оваа страница можете да ги проверите висините на платите на Претседателот на Владата, Замениците...

Зa ocнoвни мeceчни пoтpeби нe ce дoвoлни двe минимaлни плaти

Две минимални плати не се доволни за да ги покријат основните месечни трошоци на едно четиричлено семејство. Последните пресметки на Сојузот на синдикати на Македонија покажуваат дека во ноември висината на минималната кошница изнесува 33.742 денари што е за...

Cпиcoкoт e oбjaвeн: Ова ce фиpмитe кoи зeмaлe пoмoш, a нe иcплaтилe плaти зa нoeмвpи

Владата ја објави ажурираната анализа на неисплатена државна помош за ноември за минимална плата од стана на работодавачите корисници на оваа помош. Компаниите на кои им е исплатена државна помош за минимална плата, а тие не ги уплатиле средствата на...

Германските 6oлници пpeдyпpeдyвaaт дeкa нacкоpo нe ќe мoжaт дa иcплaќaaт плaти

Здружението на германски болници предупреди дека поради ограничувања во работата поради пандемијата, постои опасност клиниките повеќе да не можат да исплаќаат плати на вработените. „Доколку владата јасно не ја зголеми помошта, тогаш клиниките нема да можат да исплатат плати на...

Bpaбoтeнитe бeз плaти, a пapитe вo џeб: Coпcтвeници нa фиpми пoвтopнo ja злoyпoтpeбилe дpжaвнaтa пoмoш

Од работодавачите кои не исплатиле плати, а добиле поддршка, најмногу се од дејноста трговија на мало, дејноста за служење на храна и транспортот. Најмногу од фирмите се од Скопје, по што следат Тетово и Гостивар. На работодавачите доставени им се...

Пaѓaaт плaтитe вo зeмjитe нa ЕУ пopaди пaндeмиjaтa, нajпoгoдeни oниe вo нaшeтo coceдcтвo

Паѓаат платите во ЕУ поради пандемијата, а најпогодените се токму во нашето соседство. Хрватска е водечка во оваа поразителна статистика, каде што граѓаните заработиле речиси 11% проценти помалку од 2019 година, односно повеќе од двојно го надминала просекот на ЕУ,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img