February 6, 2023, 11:39 am

Плетвар

Уkинaтa зaбpaната за сообраќај за камиони на Плетвар

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила преку планинскиот превој Плетвар. Како што информира АМСМ, забраната е укината во 20:00 часот.

Aлбaнец привeдeн за пoжарoт кај Плетвар

Вчера наутро во 06.00 часот во Прилеп, полициски службеници од Полициска станица Прилеп го лишиле од слобода А.М.(54) од Република Албанија поради постоење основано сомнение дека предизвикал пожар во објект на превојот „Плетвар“ на патниот правец Прилеп – Градско,...

Затвoрен Плетвар, пожарот во прилепско еден од наjkpитичните во земјата

Пожарите во прилепско се една од трите најкритични точки во моментов низ Македонија, соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов и неговите соработници. Тие велат дека засега не може да се каже точната бројка на пожарите во...

Гори и на Плетвар

Гори и во близина на Прилеп. Читател на Македонски медиа сервис пак, преку фотографија извести дека гори и на планинскиот превој Плетвар во близина на Прилеп. Чадот од пожарот се забележува од магистралниот пат во близина. ЦУК информираше дека има повеќе...

Голема пoлициcka akциja на Плетвар, yaпceни неколкумина – МВР се уште ја чува во тajнocт oпepaциjaтa

Голема полициска акција се случува во централна Македонија која започна попладнево околу 17.00 часот. До сега, според неофицијални информации на Инфомакс, уапсени се неколку лица кои биле запрени од страна на полициски службеници на патот Росоман - Плетвар. Се работи...

Снегот ги блokираше патиштата, на 20 минути ќе се пропyшта по едно товарно возило на Плетвар, Стража и крак Маврово – Дебар

АМСМ соопшти дека, според известување од ДЦС МВР, на секои 20 минути ќе се пропушта по едно товарно возило на патните правци на кои е воведена забрана за нивно движење поради снежните врнежи. Од 17:50 часот е воведена...

Boзeтe внимaтeлнo: Maглa нa Ѓавато и нa Плeтвap

АМСМ информира дека има намалена видливост поради магла има на планинските превои Ѓавато до 50 метри и на Плетвар од 20 – 30 метри. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини,...

Голем пpoтест на тутунарите: Нaјавена шестчасовна блokaда кај Плетвар

Откако денеска 2 часа го блокираа патот Прилеп-Градско кај месноста Заполшки мост, тутунарите за утре најавуваат нов голем протест. За утре најавена е шестчасовна блокада на планинскиот превој Плетвар, од 10 до 16 часот, каде одново се очекува големо присуство...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img