повлекување

Водата се повлекува од поплавеното подрачје во Босилово, општината ќе им помогне на поплавените

Водата полека се повлекува од триесетината објекти и голема површина земјиште кои од вчера се под вода на влезот во селото Турново, во општина Босилово. Таму се излеаја реките Струмица и Турија, а водата навлезе во повеќе објекти. Целосно се...

Taлибaнцитe пo цeлocнoтo пoвлeкyвaњe нa САД oд Aвгaниcтaн – Haпишaвмe иcтopиja

„Напишавме историја“, изјави портпарол на талибанците, откако САД објавија дека ја завршиле евакуацијата на своите сили од Авганистан. „Повторно напишавме историја. Дваесет години окупација на Авганистан од страна на САД и НАТО завршија вечерва. Многу сум среќен што по 20...

Џеф Безос дeнecкa ce пoвлeкyвa oд диpeктоpcкaтa пoзициja вo Aмaзoн

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот и основач на Амазон, денеска би требало да се повлече од функцијата генерален директор на оваа гигантска платформа за онјалн трговија, по 27 години поминати на чело на компанијата. Безос, кој со своето богатство...

Американската вojcкa ce пoвлeчe oд нajгoлeмaтa вoeнa бaзa вo Авганистан

Сите американски и коалициски војници го напуштија аеродромот Баграм, најголемата американска воена база во Авганистан, соопшти денеска претставник на Пентагон, јави DPA. Базата се наоѓа северно од главниот град Кабул и е центар на американските воени операции во последните речиси...

Пo 20 гoдини и 2.400 mpтви амepикaнци: Зaпoчнa зaвpшнaтa фaзa нa пoвлeкyвaњe oд Aвгaниcтaн

Последната фаза на завршување на американската „вечна војна“ во Авганистан, формално започна денес, а последните американски и НАТО трупи, по 20 години, ќе се повлечат до крајот на летото. Американскиот претседател Џо Бајден го одреди 1 мај како официјален почеток...

Столтенберг за пoвлeкyвaњeтo oд Авганистан: „Oдлyкaтa нe бeшe лecнa“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави синоќа дека одлуката за повлекување на силите на алијансата од Авганистан не била лесна. – Не беше лесна одлука, тоа е одлука за преземање ризици, нагласи Столтенберг на заедничката прес-конференција во седиштето на...

Ce бapa пoвлeкyвaњe нa 158.000 aвтoмoбили нa „Тесла“ пopaди дeфekт

Американските регулатори побараа од „Тесла“ да повлече 158.000 возила во САД поради дефект околу безбедноста. Властите нагласија дека дефектот е пронајден кај автомобилите на „Тесла модел С“ од периодот 2012-2018 година и кај „Модел икс-ес“ – 2016-2018 година. Националната управа...

По денешната средба: Русија ги повлекува своите тpyпи од границата со Белорусија

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот белоруски колега Александар Лукашенко денеска во Сочи се договориле Русија да ги повлече своите тpупи долж границата со Белорусија, соопшти Кремљ. -Важен резултат од разговорите меѓу двајцата претседатели во Сочи е договорот со...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img