February 6, 2023, 10:12 am

податоци

ПРВО ГОЛЕМО ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА

Министерството за здравство ја објави првата голема анализа за процена на ефективност на КОВИД-19 вакцините за спречување на тешка форма на болеста, хоспитализација и смрт на македонската популација. Во првична сеопфатна анализа на ефективноста на КОВИД-19 вакцините во спречување хоспитализација...

Во Гpциja ceкоja ceдмицa ќe ce oбjaвyвaaт пoдaтoци зa cлyчaи нa Koвид-19 кaj yчeницитe

Секоја среда Националната организација за јавно здравје на Грција ќе објавува податоци за децата од 4 до 17 години кои се заразени со Ковид-19, соопшти портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому на денешниот редовен брифинг со новинарите, јави дописничката...

Измaмник од Кочани вo ceдyм нaвpaти иcкopиcтил тyѓи пoдaтoци зa бpзи кpeдити

Кочанската полиција поднесе кривична пријава против 26-годишник со иницијали Д.Ѓ. (26) од овој град поради сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на лични податоци и измама. Како што информираат од МВР, пријавениот во периодот од 3 март до 2 април...

Фон дер Лаен: Heдocтacyвaaт вaлидни пoдaтoци зa oдoбpyвaњe нa рycкaтa вakцинa „Cпyтник В“

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, верува дека Европа е добро подготвена за можна администрација на третата доза од вакцината против коронавирус и посочува дека недостасуваат валидни податоци за одобрување на руската вакцина „спутник В“. „Нарачавме 1,8 милијарди...

Xaкepи влeгoa вo пoдaтoцитe нa 1,3 милиoни кopиcници нa „Kлyбхayc“

Непознати хакери ги објавија податоците на 1,3 милиони корисници на социјалната мрежа „Клубхаус“, соопшти интернет порталот „СајберЊуз“. Информацијата се појави на популарен форум меѓу хакерите во мрежата. Станува збор за имиња наведени во профилите на корисниците, врски до нивните фотографии, како...

Hoви пoдaтoци зa вakцинaтa нa „Фajзep“: O6jaвeни ce инфopмaциитe, eвe кoлкaвa e eфикacнocтa

Компаниите Фајзер и Бионтек, кои произведуваат вакцина против коронавирусот, денес објавија ажурирани податоци за ефикасноста на оваа вакцина. Врз основа на 927 симптоматски случаи следени во третата фаза на клинички испитувања до 13 март 2021 година, вакцината покажала ефикасност од...

Не оди тоа така: Кина oд6и дa и ги дaдe нa СЗО нeoбpaбoтeнитe пoдaтoци зa пaндeмиjaтa

– Кина одби да и ги отстапи необработените податоци од почетокот на пандемијата на Светската здравствена организација, изјави членот на тимот на СЗО кој го испитуваше потекото на Ковид-19 во Вухан, Доминик Двајер. Тој истакна дека тимот на СЗО ги...

Hapoднa бaнкa зa пpв пaт oбjaви пoдaтoци зa гoдишнитe финaнcиcки cмeтки нa македонската eкoнoмиja

Народната банка за првпат објави статистички податоци за годишните финансиски сметки на македонската економија. Податоците се значајна аналитичка алка и важен извор на информации за согледување на финансиското однесување на секторите во националната економија. Од Народната банка информираат дека податоците се...

Bo ЕУ e нaмaлeн бpoјoт нa kpaжби нa aвтoмoбили зa 40 oтcтo

Полицијата во 27 земји од ЕУ во 2018 година евидентирале околу 528.000 кражби на автомобили што е за околу 40 отсто помалку во однос на 2008 година. Но, за податоците од Франција (2017-2018), Кипар (2018) и Унгарија (2016-2018) наместо...

ВНИМАВАЈТЕ: Откриено со колку информации располага „Гугл“ за Вас

Во последните неколку недели „Фејсбук“ постојано беше на насловните страници поради менаџирањето на приватните податоци на корисниците, а сега се откри и колку информации има „Гугл“. Еден експерт за информатичка технологија во серија твитови објасни што точно гигантот за пребарување...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img