August 18, 2022, 11:10 pm

подморница

Руска подморница лансираше крстосувачка ракета од Јапонското море и погоди цел оддалечена над 1.000 километри

Руска подморница успешно ја лансираше крстосувачка ракета „Калибар“ од Јапонското Море кон цел оддалечена повеќе од 1.000 километри, која се наоѓа на руско полигон на копно. Дизел-електричната подморница на Пацифичката флота Петропавловск-Камчатски погоди крајбрежна цел на дострел од 1.000 километри...

(Видео) Израел пoгoди подморница на Хамас

Беспилотно летало од израелската морнарица погоди група припадници на армијата Хамас кои беа сместени во „подморница“ на бреговите на Средоземното море, објави прес-службата на армијата. "Неколку осомничени беа забележани на брод кој наводно бил подводно оружје на Хамас. Бродот се...

Индoнeзиcкa пoдмopницa иcчeзнa зa вpeмe нa вoeнa вeжбa кaj ocтpoвoт Бaли

Индонезиска воена подморница исчезна за време на вежба во близина на туристичкиот остров Бали, јавија денеска локалните медиуми, пренесува ДПА. Подморницата од германско производство „KRI Nanggala-402“, денеска, во раните утрински часови, изгуби контакт со командата на околу 95 километри северно...

Руските подморници претставуваат вистинска зakaна за земјите од НАТО

Русија ја зголеми моќта на својата морнарица во раните 2000-ти, а руските подморници сега претставуваат вистинска закана за земјите од НАТО, пишува весникот „Дипломат“. „Воениот потенцијал на Русија значително се подобри од 1991 година, благодарение на реформите во областа на...

Јапонска подморница се cyдри со приватен брод

Во водите на Пацификот кај префектурата Кочи, на југот на Јапонија, денеска се судрија подморница на јапонската подморница и приватен брод, пренесува Ројтерс. Подморницата е лесно оштетена и тројца членови на екипажот се полесно повредени, а приватниот брод не е...

(Видео) Руска нykлeapнa пoдмopницa иcтpeлa чeтиpи интepкoнтинeнтaлни 6aлиcтички paкeти

Руска нуклеарна подморница, како што беше соопштено, денес успешно испука четири интерконтинентални балистички ракети, што, како што вели агенцијата АП, е демонстрација на подготвеноста на руските нуклеарни сили среде напнатоста со Соединетите Држави. Министерството за одбрана соопшти дека подморницата „Владимир...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img