пожари

(Видео) Пoжapи и вo Cицилиja: Аepoдpoмoт e зaтвopeн, ce eвaкyиpaaт тypиcтитe

Втор ден по ред, италијанските пожарникари се борат со пожарите на Сицилија, кои веќе стигнаа до градот Катанија, центарот на истоимената провинција, принудувајќи ги жителите да ги напуштат своите домови, а локалниот аеродром привремено е затворен. Пожарникарите на Твитер објавија...

(Видео) Повеќе од 400 луѓе повредени во пожарите во Турција

Бројот на повредени во шумските пожари во јужна Турција надмина 400 лица, изјави шефот на републичкото Министерство за здравство, Фахретин Коџа. „Во моментов имаме 410 лица повредени во пожарите. 400 луѓе се отпуштени од болница, 10 се хоспитализирани”, напиша Коџа...

(Видео) Пoжapитe пpoдoлжyвaaт дa бecнeaт вo jyжнa Турција: Дoceгa ce пpиjaвeни 3 cmpтни cлyчаи, а пoвeќe oд 100 лицa ce пoвpeдeни

Неколку пожари горат во Турција. Екипи на терен се обидуваат да го контролираат пожарот во областа Аланија во Анталија. Пожарот, од засега неутврдени причини, избувнал во шумска област во населбата Јеникој. На терен има голем број екипи кои се обидуваат...

(Видео) Гpциja вo плaмeн – cтpaшни пoжapи вo близинa нa Aтинa

Грчките власти евакуираа неколку подрачја северно од Атина откако пожарот ги зафатил шумите и претставувал закана по куќите. Пет канадери и четири хеликоптери се користени денес за гаснење на пожарите во подрачјата Стамата и Родополи, 30 километри североисточно од Атина. Жителите...

(Видео) Eвaкyaциja вo САД пopaди пoжapи – Kaлифopниja гopи

Пожарите кои беснеат во северна Калифорнија ги натераа властите во Невада да ги евакуираат луѓето што живеат во пограничната област, од каде се гледаат пламени на врвовите на блиските планини. Огнениот бран, кој беше создаден со спојување на два пожара од различни...

Гoлeми пoжapи во Австралија: Bлacтитe пoвикaa илjaдници лyѓe дa ce eвaкyиpaaт, пoвeќe oд 70 дoмoви ce yништeни..

Повеќе од 70 домови се уништени во пожар во предградие на Перт на запад во Австралија, а илјадници луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови во градот со што се комплицира карантинот откако државата ја откри првата инфекција...

Лoкaлизиpaни ce пoжapитe вo Кочанско пo пaлeњeтo нa cтpништaтa и cлaмaтa вo пoлињaтa

Локализирани се пожарите на неколку локации во полскиот регион во Кочанско, што во текот на изминатата ноќ се закануваа да предизвикаат поголема материјална штета. Територијалната противпожарна единица од Кочани, во полн состав и со целокупната расположива механизација и опрема, помогната...

Два пожари изгаснати во Гази Баба

Два пожари утринава се изгаснати на територија на општина Гази Баба. Едниот во работилница во Трубарево, а другиот во ЕСМ Енергетика во населбата Железара каде е интервенирано на котел за парно. Во пожарот во работилницата, според првичните информации, повредени се...

(Фото) Eвaкyaциja нa 60.000 луѓe во Калифорнија пopaди шyмcки пoжap

Поради шумскиот пожар евакуирани се 60.000 луѓе во јужна Калифорнија, а поради силниот ветер исклучена е електричната енергија во неколку стотици илјади домови за да се спречи кинење на далеководите и потенцијално нови пожари. Пожарот изби на брдото во близна...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img