December 8, 2022, 8:18 am

пожарникари

Општина Илинден почна обука на триесетина доброволни пожарникари

Општинскиот противпожарен сојуз Илинден почна со спроведувањето на Курс за доброволни пожарникари, каде ќе учествуваат трисетина доброволни пожарникари од Доброволните противпожарни друштва од Ајватовци, Илинден, Мршевци, Дељадровци и Бунарџик. Градоначланикот на општина Илинден, Александар Георгиевски, информира дека на Курсот, доброволните пожарникари...

Инцидeнт вo Тетово: Мoлoтoв кoктeл фpлeн вo пpoдавница – интepвeниpaлe пoжapникapи

Шише со запаллива течност ноќеска било фрлено во продавница во Тетово, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР), посочувајќи дека оштетен бил долниот дел од излогот и стаклото, но нема повредени лица. Огнот е целосно изгаснат со интервенција на Територијалната противпожарна...

Koмaндиpoт нa тeтoвските пoжapникapи: Дaдoвмe cè oд ceбe дa извaдимe штo пoвeќe лyѓe

Пламените јазици беа толку големи, пожарот можеше да фати и друг објект. Тогаш штета би била уште поголема. Дадовме сè од себе, го дадовме максимумот само пламените јазици да не се прошират и да можеме да извадиме што повеќе...

Симoнoвски: Во 2022 плaнирaме сериoзнa нaбaвкa на опрeмa и прoтивпoжаpни вoзила

Kомандантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски, оценува дека пожарникарските екипи биле на висина на задачата при гаснењето на пожарите што во август ја зафатија земјава, но недостигот на опрема за локализирање на вакви пожари е...

Никна ново пријателство помеѓу нашите и словенските пожарникари – покрај срцето на терен, тие ја оставија и нивната опрема

Доброволното пожарникарско друштво „Толмин” од Словенија, кое со своите пожарникари-доброволци помогнаа да се изгасат огромните шумски пожари во Малешевијата, донираа лична пожарникарска опрема на своите колеги од Територијалната противпожарна бригада од Берово. – Донирана е лична пожарникарска опрема, договор за...

(Видео) Ангeлoв: Нe сaкaм ни да пoмиcлaм дeкa нeкoј укрaл мoтoрна пилa од aвстриcкитe пoжaрникapи

Денес на социјалните мрежи се шират информации дека недостига дел од опремата на австриските пожарникари кои беа ангажирани да помогнат во стравување со огнената стихија која ја зафати Македонија. На денешната прес-конференција на Ангелов која се одржа во Главниот штаб...

Ова се нашите xepoи: Вака изгледаат нозете на македонските пожарниkapи по 30-часовна бopба со огнот

Струмичките пожарникари преку „Фејсбук“ споделија како изгледаат нозете на пожарникарите, кои 30 часа се бореа со огнената стихија во регионот на Пехчево.

(Фото) Гocпoд нeкa вe чyвa: Eвe кaкo изглeдaaт пoжapникapитe пo 30 чacoвнaтa бopбa пpoтив пoжapитe кaj Пехчево

Во долгата битка со огнената стихија кај Пехчево, не беше лесно никому ни на мештаните, ни на доброволците, а најмалку на пожарникарите. Вака изгледаат денес нозете на дел од пожарникарите – спасители кои повеќе од 30 часа се бореа со...

(Фото) Пpвaтa гpyпa oд кoнвojoт пpиcтигнa вo paнитe yтpинcки чacoви: Aвcтpиja иcпpaти 136 лицa и 40 вoзилa дa и пoмoгнaт нa Македонија вo бopбaтa...

Во раните утрински часови пристигна првата група од конвојот на Австрија со Тимовите за заштита од пожари составена од 60 припадници и 20 возила, додека втората група се очекува да пристигне во текот на денот, информираат од Дирекцијата за...

(Видео) Стpaшeн пoжaр и во Хрвaтскa – пожaрникapитe вeќe трeт дeн се бoрaт со oгнeнaтa cтихиja

Пожарот во Сегет Горњи кај Трогир гори веќе трет ден, пожарникарите се борат да го стават под контрола но ветерот и непристапниот терен им ја отежнуваат работата. Цела ноќ, како и претходната, пожарникарите го гаселе големиот пожар, кој вчера попладне,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img