политика

Гир: Македонија и Бугарија треба да ги продолжат напорите за решавање на ова билатерално прашање

„Сите би сакале да видиме отворање на преговорите што е можно поскоро, тоа е итно прашање. Сѐ уште не сме дојдени до таму, треба да продолжиме да работиме кон таа цел и за да се постигне, но прво земјите-членки...

Лавров: Се надевам дека САД нема да го претворат Балканот во фронт против Русија

Шефот на руската дипломатија вели дека ставањето на балканските држави пред вештачки избор ‘или Европска Унија или Русија’ е контрапродуктивно и неправедно. За Македонија и Албанија, пак, вели дека Русија е заинтересирана да ја промовира позитивната агенда. Русија очекува дека администрацијата...

Битиќи: Комисиите со Бугарија се важни, клучно е железничката инфраструктура да профункционира час поскоро

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, во предновогодишното интервју за МИА оценува дека комисиите за економија и за инфраструктура што ги предлага бугарскиот премиер Кирил Петков се важни за да се унапреди економската соработка. Склон сум да кажувам дека соработката...

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на Заев и Ковачевски ќе резултира и со поскапо парно

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека неспособноста на Заев и Ковачевски ќе резултира и со поскапо парно. -Ненавременото снабдување со гас на земјава ги става корисниците на градското парно пред огромен ризик од покачени сметки. Наместо власта да набави гас навреме и...

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалната банда на власт сака да го продаде имотот на Славија за 100 пати пониска цена, исто како во време на криминалната приватизација

Власта на Заев и во скандалот со продажбата на Славија покажа дека работи по истата шема како од приватизацијата и матните времиња на транзицијата. Имено и тогаш и сега во случајот со АД Славија се обезвреднува имотот и се...

Мицевски: Владата во оставка имаше обврска да одговара на пратенички прашања

„Ова е низок морален чин од страна на премиерот Зоран Заев од причина што на координацијата што се одржа понеделникот договорено беше оваа седница за пратеничките прашања да се одржи на денешниот ден 23.12.2021 година. Иако не е последен...

Пендаровски: Не можам мандатот да му го дадам на економот од „Бихаќка“

Запрашан за мандатарот за премиер на Македонија, претседателот на државата, Стево Пендаровски порача дека мора да добие официјално име и презиме од партиите за да одлучи за таквата позиција. „Не можам мандатот да го дадам на економот на „Бихаќка“. Треба...

(Видео) Мицкоски: Верувам во мудроста на граѓаните и верувам дека ќе добиеме поддршка за предвремени парламентарни избори

Пред една година имавме украдени парламентарни избори и брутално искористена пандемија за изборен поткуп и уцени и како резултат на тоа денес имаме 2/3 граѓани кои не се задоволни од насоката по која оди државата и сметаат дека оваа...

(Видео) Стојановска: Заев е премиерот кој нижеше само капитулации

Зоран Заев е премиерот кој нема да и фали на Македонија. Премиерот кој не однесе на 111 место на листата на Транспаренси Интернешенл, премиерот заради кој од Стејт Департментот бевме окарактеризирани како држава во која американските инвеститори посочуваат на...

(Видео) Мицевски: На пратениците 5 месеци им е ускратено правото да поставуваат пратенички прашања

Во Собранието на Република Македонија, последен пат, седница за поставување на пратенички прашања имаше на 30-ти јули оваа година. Дури пет месеци, ако го броиме и декември, на пратениците им е ускратено правото да поставуваат пратенички прашања, истакна на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img