политика

Мицкоски: Петков не е храбар политичар, личната кариера му е пред европските вредности -Македонија одамна требаше да почне преговори со ЕУ

Ако ја анализираме оваа последна изјава на Петков за „Политико“, доаѓам до еден заклучок дека станува збор за политичар кој не е храбар. Зошто ова го кажувам? Затоа што ако неговата политичка кариера е пред интересот да има добрососедски...

Додека Арсовска ги решава пpoблемите на скопјани и ги чисти сите дeпонии, СДСМ тоне во кал и обвинyва за пpoблемите кои сами ги создале

Со секојдневни небулозни напади кон градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, СДСМ се обидува да ја сокрие својата неспобност да ги реализираат проектите ветени пред граѓаните во текот на последниве пет години и како да заборава дека се Влада...

Што пишува во оставkaта на Заев?

Премиерот Зоран Заев конечно ја достави долгоочекуваната оставка до Собранието на Република Македонија. Оставката беше најавена по катастрофалниот пораз на локалните избори. Заев исто така најави и оставка од лидерската функција во СДСМ, која беше реализирана минатата недела,...

Новата влада ќе се избира на 17 јануари

Од утре почнуваат да течат уставните рокови, според кои шефот на државата е должен во рок од 10 дена да го довери мандатот на партијата, односно на партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандатар ќе биде новиот лидер на...

Мицкоски: На државата ѝ се потребни нова енергија и нов елан

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијaн Мицкоски во интервју за „Нова Македонија“ говори за политичката состојба во државата, економијата, евроатланскиот пат на Македонија, а се осврнува и на доктрината која беше претставена. Во продолжение интегрално интервјуто за Мицкоски. Принципиелно, очекувањата на граѓаните...

Филипче се гордее за повисоките плати за лекарите – жали оти не почнал проектот за нов клинички центар

Министерот во заминување Венко Филипче денеска пред новинарите кажа за што најмногу е горд и за што жали во текон на неговиот мандат и раководење во министерството за здравство. Прво горд сум што имавме одлична соработка и координација во едни...

Филипче не се познавал лично со Беким Сали, но ќе му оставел аманет да биде одговорен

Не се познавам лично со Беким Сали, но ќе иницирам средба. Ќе му оставам аманет да биде одговорен и транспарентен, пред сè, кон новинарите, истакна министерот за здравство во заминување, Венко Филипче на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарското прашање. Тој...

(Видео) Арсовски: Само имотот на АД Славија во Кисела Вода чини над 4 милиони евра

Денеска продолжуваме со таканаречениот теренскиот попис на АД Славија. Да повториме, власта на СДСМ предводена од Зоран Заев и пиунот Димитар Ковачевски сака да ја продаде АД Славија за 218.535 евра без никаква проценка од ниту една институција, обезвреднета,...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски е пиунот на Заев, лика и прилика на заевизмот со сите нишани

Димитар Ковачевски е пиун на Зоран Заев и верен продолжувач на заевизмот. Цело време молчеше додека заевизмот ја туркаше Македонија во кризи, па и самиот беше учесник во лошите политики на власта, и затоа сега тој не може да...

Заев денеска треба да ја поднесе оставката од премиерската функција

Премиерот Зоран Заев денеска треба да го има последниот работен ден. По новогодишното обраќање на претседателот Стево Пендаровски во Собранието, Заев треба да ја депонира неколку пати најавуваната оставка во парламентот. По поразот на локалните избори, Заев најави дека ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img