Политико

Реклами за малолетници ќе бидат забранети – нов интернет правилник на ЕУ

Европските пратеници во вторникот гласаа за забрана на онлајн рекламите што ги таргетираат децата, со што се засили сузбивањето на платформите на Big Tech и нивните политики за умереност на содржината. Предложената забрана беше вклучена во нацрт-правилникот на ЕУ за...

Парамилитарни формации поврзани со Русија под санкции на ЕУ

Министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделникот одлучија да воведат санкции за рускиот приватен воен изведувач Вагнер, како и за осум поединци и три ентитети поврзани со групата. - Пишува ПОЛИТИКО Санкциите вклучуваат забрани за патување и замрзнување на...

Објавен списокот со нajмоќните луѓе во Европа, Меркел се најде на врвот

Политико со седиште во Брисел објави список на најмоќните луѓе во Европа, на кој се става германската канцеларка Ангела Меркел на прво место, бидејќи таа е на власт 16 години, додавајќи дека веројатно ќе остане најмоќниот лидер на континентот...

Големо НЕ: Бугарија денеска ќе го блokира почетокот на прeговорите на ЕУ со Македонија

Европскиот портал Политико ЕУ пред малку објави вест во која пишува дека проширувањето во Европската Унија не треба да се случи. Имено според порталот амбасадорите на ЕУ денеска ќе разговараат за пристапните преговори со Албанија и Македонија, но според дипломатските...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img