Полска

Европскиот проект е во опасност – Претседателот на судот на ЕУ предупредува

Претседателот на Европскиот суд на правдата, Коен Ленаертс, не се сомнева дека предизвиците поради владеењето на правото може да го потопи проектот за обединета Европа. Брегзит, изненадувачките одлуки на германскиот суд и демократското назадување во Полска и Унгарија го ставија...

Распоредени британски војски во Полска – ќе ги чуваат границите со Белорусија

Велика Британија испраќа 140 воени инженери во Полска за да и помогнат на земјата да се справи со приливот на илјадници мигранти без документи кои се обидуваат да влезат во ЕУ од Белорусија. Неборбените трупи се очекува да останат во...

Федерализацијата на ЕУ имаше гласни противници на варшавскиот самит

На европските конзервативци им треба нов предлог за континентот, изјави Јарослав Качински, шеф на полската владејачка партија Право и правда (ПиС), во саботата на 4 декември, на Самитот на европските конзервативни и десничарски лидери во Варшава. Качински, исто така,...

Нови санкции за Русија бараат Полска, Литванија и Украина

Новите санкции против Русија треба да бидат воведени како одговор на нејзиниот агресивен пристап кон Украина, според полскиот претседател Анджеј Дуда и неговите колеги од Литванија и Украина Гитанас Науседа и Володимир Зеленски. Полските и литванските лидери ја потврдија поддршката...

Полскиот премиер: Граничната криза е најголемиот обид за дестабилизација на Европа од Студената војна

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки оцени дека кризата на границата меѓу Полска и Белорусија, која е источната граница на ЕУ, е најголемиот обид за дестабилизација на Европа од Студената војна. „Белорускиот претседател Александар Лукашенко започна хибридна војна против ЕУ. Тоа е...

Полска планира да ја зајакне границата со Белорусија по приливот на мигранти – жицата ќе ја заменат со барикада

Полска планира трајно да ја зајакне границата со Белорусија по зголемениот прилив на мигранти од овој свој сосед, изјави министерот за внатрешни работи Мариуш Камински, јави ДПА. Полските војници во август годинава почнаа со изградба на ограда со височина од...

(Видео) Ни cpaм, ни пepдe: Oбвинитeл гол и пиjaн oтишoл дa cи земе пивo oд пpoдaвницa

Мациј, кој важел за угледен обвинител во Свидница во Полска, грчевито се држел за пакетот лименки пивo додека се тетеравел наоколу "како од мајка роден". Обвинителот од полскиот град Свидница, кој е идентификуван како Мациј В. е суспендиран од својата...

„Москва го разбира само јазикот на силата“: Полска бара НАТО да ја зголеми вoeната активност покрај руската граница

Полскиот весник „Тигодник ТВП“ објави статија за белоруско-руските стратешки воени вежби „Запад 2021“, во која се наведува дека е неопходно да се разговара со Москва на јазик на сила. Авторот на статијата посочува дека претстојните воени маневри предизвикуваат вознемиреност. „Експертите се...

Полска воведува вонpeдна состојба на границата со Белорусија

Законот за прогласување вонредна состојба на границата со Белорусија го чека потписот на полскиот претседател Анджеј Дуда, а полските власти бараат законот да го запре големиот прилив на мигранти од соседната земја. Дуда најавил дека темелно ќе ја испита владината...

И Полска ќе гради ѕид за да се зaштити од авганистанските бeгaлци

Полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчек на Твитер објави дека се планира изградба на силен ѕид, висок 2,5 метри, на границата со Белорусија. Na granicy z Białorusią powstanie nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m. Więcej żołnierzy będzie zaangażowanych w...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img