February 6, 2023, 4:51 am

Полска

Полска со шokaнтно обвинyвaње за Белорусија, тврди дека се користеле бeгалци како жив штит

Полскиот премиер Матеуш Моравиецки изјави денеска дека неговата земја е подготвена да дозволи влез на некои од околу 30-те бегалци од Авганистан, кои со денови се блокирани без храна и вода на ничија земја меѓу Полска и Белорусија. Моравиецки, сепак,...

Нова мигpaнтска kpиза во Европа: Вонредна седница на ЕУ откако рeкорден број на мигpaнти ја помина полската гpаница

Рекорден број мигранти од петокот ја минаа полската граница со Белорусија, а Минск се соочува со обвиненија за користење на илегалната имиграција како притисок врз членките на ЕУ. Полска и Литванија се соочуваат со нагло зголемување на бројот на илегални...

(Видео) Тpojцa пpoтив eдeн: ММА бopбa зaвpши зa 14 ceкyнди

Полската боречка промотивна куќа „Елит фајтерс“, позната по организацијата на бизарни борби во ММА октагонот, викендов организираше борба на тројца борци против еден. Борбата заврши со очекуван исход, осамениот борец кој беше претставен како Кунг Фу панда доби брутален...

(Видео) Гoлeмo нeвpeмe вo Полска: Иcкpшeни пoкpивитe нa нaд 200 кyќи, пoвeќe oд 100 илjaди лyѓe ocтaнaлe бeз eлeктpичнa eнepгиja

Изминатите неколку дена Полска ја зафати силно невреме проследено со поплави и голема материјална штета. Противпожарните служби излегле на интервенција повеќе од 5.000 пати низ целата земја од веравечер до денеска наутро, изјави за ТВН24 портпаролот на противпожарната служба. Искршени...

Поднесени 12 тyжби против Полска пред Европскиот суд за човекови права поради зakонот пpoтив aбортус

Полска мора да го објасни построгиот закон против абортус, нареди Европскиот суд за човекови права (ЕКЧП). Полска е информирана дека се поднесени 12 тужби до судот во Стразбур во врска со законот, се вели во соопштението на судот. Полскиот...

Голем сaјбер нaпaд во Полска: Xakирани електронските адреси на полските пратеници

Неодамна беа хакирани сметки по е-пошта на околу десетина полски пратеници, соопшти денеска полската контраразузнавачка служба, откривајќи детали за еден од најголемите сајбер напади во земјата во последните неколку години. Информацијата за хакерството беше објавена две недели откако властите објавија...

Поради Делта сојот, Полска повторно воведе зaдолжителен kapaнтин за сите кои пристигнуваат од надвор од Шенген зоната

Полска повторно ќе воведе задолжителен карантин за оние кои пристигнуваат од надвор од Шенген зоната, поради стравувањата од заразна варијанта на делта коронавирус што се шири низ целата земја, објави заменик-министерот за здравство Валдемар Краска. Новото правило стапи на сила...

Со 17 години, Полјакот Козловски стана најмладиот фудбалер во историјата на Европските првенства

Полскиот репрезентативец, Кацпер Козловски, стана најмладиот фудбалер кој некогаш настапил на некое европско првенство во фудбал. Со 17 години и 246 денови Козловски го надмина рекордот што досега го држеше Португалецот Ренато Санчез, кој на ЕП 2016 против Франција...

Полска ја oбвини Русија за хakeрски нaпaд врз високи функционери

Русија изврши голем хакерски напад врз високи полски политичари, изјави Јарослав Качински, лидерот на владејачката десничарска партија во Полска. Шефот на владејачката Право и правда и вицепремиер одговорен за безбедносниот блок изјави дека високи полски функционери, министри и пратеници...

Полска ѝ донираше зaштитни маски, зaштитни ракавици и дезифициенси на македонската гранична полиција

Граничната полиција на Република Македонија доби донација од заштитни маски, заштитни ракавици и дезифициенси од Владата на Република Полска, во рамки на побараната помош преку Евроатлантскиот координативен центар за катастрофи при НАТО, информираат од Министерството за внатрешни работи. Донацијата денеска...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img