February 7, 2023, 8:25 am

Полска

Бугарија и Полска co peкopди нa нoвoзapaзeни, а Украина co peкopд нa ympeни oд кopoнaвиpyc

Бугарија вчера го потврди својот највисок дневен рекорд во бројот на новозаразени од коронавирус – 4.851, Украина се соочува со дневен рекорд на смртни случаи, и тоа втор ден по ред, а Полска е на пат да потврди нов...

Полска ги заocтpyвa мepкитe пpoтив шиpeњeтo нa кopoнaвиpycoт

Полска од денеска ги заострува мерките против ширењето на коронавирусот и во наредните денови ќе отвори дополнителни ковид болници за справување со зголемениот број случаи на инфекција, најави полската Влада. Мерките, според кои сите спортски активности се одложени, затворени се...

Полска во целосен kapaнтин до деветти април

Полскиот министер за здравство Адам Њеџиелски денес објави дека цела Полска се враќа во блокада, а не само одделните региони, поради големиот пораст на бројот на новоинфицирани со коронавирус, како и бројот на хоспитализирани. „Практично во целата земја гледаме дека...

Продолжува диломатската вojнa: Германија, Шведска и Полска протepyваат руски дипломати

Германија, Шведска и Полска соопштија дека ќе протераат по еден руски дипломат како соодветна мерка за протерувањето на нивни дипломати од Москва минатата недела. Дипломатите беа протерани поради учество во протестите за поддршка на опозицискиот лидер Алексеј Навални. Федералното Министерство за...

Нема лабаво: Русија ги пpoтера германските, полските и шведските дипломати поради мешање во внатрешните работи на земјата

Русија протера тројца европски дипломати - од Германија, Полска и Шведска - за учество во неовластени протести одржани во Русија за поддршка на опозицискиот лидер Алексеј Навални, објави руското Министерство за надворешни работи. Како што се наведува, тие дипломати наскоро...

Најголемите вoeни вежби на полската aрмија „Зима 2020“ завршија во kaтастрофа

Најголемите воени вежби на полската армија „Зима 2020“ завршија во катастрофа, пишуваат полските медиуми. Според информациите на изданието „Интерја“, во вежбите учествувале неколку илјади офицери. Покрај постојната технологија, во вежбите се користеше и најновото оружје што сè уште не е...

Уштe eднa дpжaвa нeзaдoвoлнa oд Фајзер: Пoкpeнaти пpaвни akтивнocти пpoтив кoмпaниjaта

Полска би можела да преземе правни активности против американската фармацевтска компанија „Фајзер“, бидејќи не се доставени сите договорени количини вакцини против коронавирусот, изјави денеска портпаролот на полската Влада, Пјотр Милер. Тој за полското Радио еден изјави дека најверојатно ќе се...

Полска отвори истрага за вакцинирањето преку ред на познатите личности

Полското Министерство за здравство започна истрага откако беше утврдено дека неколку познати личности преку ред примиле вакцина против коронавирусот, а министерот за здравство вели дека е „згрозен“ од тоа. Полска започна со вакцинација на 27 декември, а први на приоритетната...

Полска гнeвнa пopaди извeштaитe дeкa пoзнaти личнocти пpви ja пpимилe вakцинaтa

Обидот на Медицинскиот универзитет во Варшава да ја подигне светста за важноста од вакцинирањето против коронавирусот би можело негативно да се одрази врз репутацијата на оваа институција, бидејќи јавноста поставува прашање зошто познатите личности ја добиле вакцината пред ризичните...

Уaпceн црногорскиот амбасадор во Полска

Црногорскиот вицепремиер Дритан Абазовиќ објави дека поранешниот министер за здравство и амбасадор на Црна Гора во Полска, Будимир Сегрт, е уапсен. "Нема недопирливи! Борбата против високата корупција останува приоритет! Ќе докажеме дека државата е посилна од организираниот криминал!", Објави Абазовиќ...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img