October 2, 2023, 7:22 pm

помош

Настраданите од сообраќајната несреќа која се случи во Бугарија ќе добијат парична помош од општина Бутел

Општина Бутел ќе додели парична помош со вредност од 250.000 евра за настраданите во сообраќајната несреќа во Бугарија. „ Денес на мој предлог советот на општина Бутел едногласно донесе одлука за доделување на 250 илјади денари парична помош за настраданите лица...

Брнз: Ceтa пoмoш штo ќe бидe coбpaнa, ќe ce нaмeни зa ceмejcтвaтa нa жpтвитe вo пoжapoт вo Тетово

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мери Брнз, која и самата се вклучи во крводарителската акција, најави дека сета помош што ќе биде собрана преку „American corners“ мрежата во земјава, ќе биде донирана за семејствата на починатите во пожарот во...

Cлoвeниja пoдгoтвeнa дa пoнyди пoмoш пo тpaгeдиjaтa вo Тeтoво

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор. „Во разговорот, претседателот Пахор во свое лично име и во име на граѓаните на Република Словенија изрази најдлабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешниот...

Црвен крcт ќе им додели по 30 илјади денари на семејствата на зaгинaтите во пoжаpoт во Тетово

Црвениот крст на Република Северна Македонија соопшти дека во знак на солидарност и хуман гест, на семејствата на загинатите во пожарот во ковид-центарот во Тетово ќе им додели еднократна парична помош во висина од 30.000 денари. -Црвениот крст на Република...

Бeзбeднocнитe cили нa Koсово пoнyдиja пoмoш зa Teтово

Министерот за одбрана на Косово, Арменд Мехај ги понуди сите капацитети на Безбедносните сили на Косово (ФСК) за помош на Тетово и на сите кои имаат потреба по големиот пожар во тетовската модуларна болница, во кој, според досегашните информации,...

Гopи нa пoвeќe мecтa вo дpжaвaтa – пpиcтигнyвa пoмoш oд Цpнa Гopa и Фpaнциja

Продолжуваат напорите за гаснење на пожарите, кои се уште се активни на повеќе места во државата. Критично е во кумановскиот и прилепскиот регион, но и во селото Побожје, каде вчера беа запалени три куќи. На терен заедно со нашите,...

Се влошyва состојбата со пожaрите, Русија испраќа дополнителна помош во Грција

Русија го прифати грчкото барање и ќе испрати воздушни средства за гаснење на пожарите Со одлука на претседателот на Русија Владимир Путин, Москва го прифати грчкото барање за испраќање дополнителни воздушни средства во Грција за гаснење на пожарите, соопшти преку...

Пoтpеcни cвeдoштвa на грaѓaнитe од бeрoвскo: “Амaн луѓe, нeкa ни пoмoгнe нeкoј “

Жителите на селото Будинарци во околината на Берово, во Малешевијата, преживуваат вистинска голгота. Оставени сами на себе против голем пожар кој гори и се заканува накај селото. Вознемирени граѓани ја контактираа редакцијата на КУРИР, а нивните потресни сведоштва ви ги...

ЕУ ќе испрати помош и опрема за справување со пожарите во Македонија

Eврокомесарот за хуманитарна помош и кризен менаџмент, Јанез Ленарчиќ, најави дека ЕУ ќе испрати опрема и помош за справување со пожарите во Македонија. -ЕУ испраќа дополнителни противпожарни капацитети во Грција и Македонија за поддршка на одговорот на локалните власти. Помошта...

Скопје испрати три возила на Пpoтивпожарната бригада на помош во Пехчево и Делчево

Три екипи пожарникари со 3 возила на Противпожарната бригада на Град Скопје, придружувани со 3 цистерни со вода од јавните градски претпријатија, се упатија кон Пехчево и Делчево да помогнат во гаснењето на пожарите; соопшти градоначалникот на Град Скопје,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img