February 6, 2023, 11:01 am

попова шапка

Најстудено на Попова Шапка и Маврови Анови – еве каде вее снег

Најстудено во државава изутрина е на Попова Шапка, каде во седум часот се измерени -8 степени, по што следат Маврови Анови со -6, Крива Паланка, Тетово и Крушево со -4. Во Охрид, Прилеп и Дебар се измерени -3 степени,...

Најстудено и најмногу снег на Попова Шапка

Минус седум степени се измерени изутрина на Попова Шапка каде има и највисока снежна покривка од 75 степени. Во Маврови Анови се регистрирани -4 степени, -3 во Крушево, -1 во Прилеп, Берово, Дебар и Виница, 0 во Тетово, Струмица,...

(Фото) Вистинска зимска идила: Речиси еден метар снег на Попова Шапка

Вечерва снег врне на речиси сите повисоки места и планини во Македонија. Според видео камерите достапни во нашите туристички центри јасно се гледа дека вечерва снегот без престан паѓа на Попова Шапка, Маврово, Нижополе, Пониква како и Крушево. Метеоролозите снег...

Најмногу снег и најстудено утрово на Попова Шапка

Најмногу снег утринава има на Попова Шапка каде се измерени 88 сантиметри, потоа во Маврово 49, Пожаране 22, Крушево 19, Гостивар 7, Тетово 5, и Дебар 4 сантиметри. Најстудено утрово било на Попова Шапка со измерени -5 степени целзиусови и во...

Утрово најстудено е на Попова Шапка и во Лазарополе

Најстудено утрово е на Попова Шапка и во Лазарополе со -2 степена измерени во 7.30 часот, а минусна е температурата и во Маврово, еден степен под нулата, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Крива Паланка е измерен 1 степен, 3...

Италијанец пoчинa за време на лов во близина на Попова Шапка

Италијанец починал додека бил на лов во атарот на Попова Шапка. Тој починал на едно од ловиштата на Шар Планина додека бил во потрага по дивеч вчера околу 9 часот. – Вчера околу 09:30 часот во СВР Тетово било пријавено...

(Фото) Пpиcтигнa пpвиoт cнeг вo Македонија – Овoj cки цeнтap yтpoвo зaбeли вo cиoт cвoј cjaj

Снегот освен во соседна Србија и ски центарот Копаоник, пристигна и во нашата земја. Имено утрово забели ски центарот Попова Шапка, а Шар планина заблеска во сиот свој сјај. Снегот таму се спуштил и до 1800 метри надморска височина, а најниската...

Османи: Попова Шапка летно време да се користи како голф центар, а зимно време како скијачки центар

МНР започна кампања од областа на промоција на општините надвор од државава, со цел да се привлечат што повеќе инвеститори. При посетите во странство се разговарало за Тетово и Попова Шапка како економски потенцијали за инвестирање, а таква прилика...

Владата преку „Елем Турс“ сака да ја земе Попова Шапка под свое

Владата сака да го земе управувањето со Попова Шапка под своја надлежност. Сега со ски центарот управува „Елем Турс“, фирмата-ќерка на АД ЕСМ. Владата информира дека на седница ја разгледала и усвоила Информацијата за изнаоѓање решение за Ски центарот Попова...

На Шапка 71см снег, висока снежна покривка и во други делови од земјата

На Попова Шапка е формирана снежна покривка од 71 сантиметар, во Маврово 44, Крушево 41, во Битола 36, Дебар 33, Демир Капија 28, во Тетово и Претор 25, Приле и Штип 24, Берово 22, Охрид 18 и во Скопје...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img