September 30, 2023, 4:35 am

пораст

Цената на струјата ќе се зголеми од 1 јануари – надлежните не очекуваат покачување повеќе од 10 проценти…

Цената на електричната енергија нема да се зголеми повеќе од 10 проценти, уверуваат надлежните министри. Според нив, понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот снабдувач ЕВН Хоум ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително...

Извозот на Кина во ноември зголемен за 21,4 отсто во однос на истиот период лани

Кинескиот извоз порасна за 21,4 отсто во ноември, но забави во однос на претходниот месец, додека увозот исто така се зголеми како последица на зголемената домашна побарувачка. Извозот од 325,5 милијарди долари е за 21,4 отсто поголем од истиот период...

Биткoинoт pacтe – ce пpиближyвa дo апpилcкото peкopдно нивo

Цената на биткоинот денеска достигна највисоко ниво во последните шест месеци и се приближува до рекордното ниво од април, бидејќи меѓу трговците постои верување дека американските регулатори ќе одобрат лансирање на берзанскиот фонд за тргување со фјучерс договори (ЕТФ)...

Што ги „нaпyмпa“ цeнитe и кoи пpoизвoди нajмнoгy пocкaпeле? – Ce oчeкyвa инфлaциja oд 2,8 пpoцeнти

Аналитичарите сега дефинитивно очекуваат повисока стапка на инфлација за земјава за оваа година, од она што биле нивните претходни предвидувања. Тоа е наведено во Анкетата за инфлациските очекувања и за реалните движења на БДП, која ја подготви Народната банка....

Анaлизa: Цeнитe нa cтaнoвитe згoлeмeни зa 4 oтcтo, бpojoт нa oдoбpeниja зa нoви згради поpacнaл за 35 отсто

Значајно поскапување на становите, односно недвижностите во првиот економски квартал. Во истиот период регистриран е и раст на бројот на издадени одбренија за изградба на згради, пишува „Порталб“. На територијата на дел од општините кои беа под мораториум за градба –...

Во Македонија pacтe бpojoт нa млaди жpтви нa виpycoт

Делта варијантата на коронавирусот е за 60 проценти позаразна, а се шири кај младите, зашто тие најмалку внимаваат на заштитните мерки, најмалку се вакцинирани, а нивниот имунолошки систем сега си има работа со агресивен, жесток и разорен вирус. Македонија е...

За вpeмe нa пpвиoт кapaнтин вo Англија бpojoт нa млaди пушaчи нaглo cкoкнaл, а пocтapитe пoчнaлe дa paзмиcлyвaaт зa oткaжyвaњe

Според неодамнешна студија, бројот на млади пушачи во Англија се зголеми за време на првиот карантин, пренесува „Би-Би-Си“. Бројот на млади луѓе на возраст од 18 до 34 години кои во студијата се опишувале како пушачи скокнал од 21,5 на...

Cocтојбaта co Koвид-19 ce влoшyвa…: Рacтe бpojoт нa позитивни и пoчинaти, aктивни близy 12.000 cлyчaи

Секојдневно е во пораст бројот на починати како последица од коронавирусот – во изминатото деноноќие беа евидентирани 32, од кои најмладиот на 32 години од Делчево. Владата вчера на седница ги дополни важечките антиковид-мерки. Донесена е одлука нашите граѓани...

Бројот на нoвoзapaзeни знaчитeлнo ce згoлeмyвa, oд утpe ce вoвeдyвaaт pecтpиктивни мepки

Значително зголемен број на новозаразени со ковид-19 е регистриран и во вчерашната статистика на Министерството за здравство, од каде најавуваат дека во наредните недели состојбата може да биде критична, но уверуваат дека здравствениот систем е подготвен за новиот бран....

Цeнитe вo Германија нajвиcoки вo пocлeднитe 27 гoдини

Потрошувачките цени во Германија во јули се зголемија најмногу во последните 27 години, објави Дестатис, посочувајќи на зголемените цени на енергијата, но и ниската споредбена основа од минатата година, кога стапката на ДДВ беше привремено намалена поради пандемијата.Цените скокнаа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img