потрес

Зeмjoтpec вeчepвa cтpece дeл oд Македонија

Слаб земјотрес имало вечерва меѓу Пехчево и Берово. Станува збор за земјотрес со јачина 1,9 степени по Рихтер. Епицентарот на земјотресот е меѓу градовите Берово и Пехчево, на длабочина од 6 километри.

Зeмјотpec yтpoвo ja cтpece Мaкeдoнија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината. Земјотресот бил на длабочина од 4 километри и епицентар на 14 километри северозападно од Гостивар.

Пoвтopнo cилeн зeмjoтpec нa Kpит – згpaдитe иcпykaлe oд пoтpecoт, житeлитe вo пaникa излeглe пo yлицитe

Катастрофален земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди Крит. Епицентарот бил на 120 километри од Хераклион, а земјотресот бил регистриран на длабочина од пет километри. Објавата може да ја погледнете ТУКА. Засега нема информации за повредени, а грчките...

(Видео) Пpвo ce cлyшнa ekcплoзиja, пa cлeдeше cтpaшниoт пoтpec – мoмeнтoт кoгa cилниoт зeмjoтpec ги пoгoди Хавајските оcтpoви

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран јужно од островот Хаваи. Американскиот геолошки институт објави дека првично, нема предупредување за цунами или извештаи за можна штета. Според Институтот, земјотресот бил на длабочина од 35 километри, а...

Пaниka вo Дaлмaциja: Ce cлyшнaлo гpмeњe и звyк cличeн нa ekcплoзиja зa вpeмe нa зeмjoтpecот – лyѓeтo нoќтa ja пoминaлe вo aвтoмoбили

На подрачјето на целиот цетински крај земјотресот вчера синоќа предизвика голема вознемиреност и страв кај жителите на тоа подрачје.. Се тресело јако и долго траело. Брзо се проширила информацијата дека епицентарот е под Камешнице, на длбочина од 5 километри,...

Земјотpec ja cтpece Македонија – eпицeнтapoт бил вo Bиницa

Вчера доцна вечерта е регистриран земјотрес во Македонија. Според информациите на ЕМСЦ, земјотрес со јачина од 2,2 степени по рихетер регистриран е во Македонија. Според податоците од сеизмолошките центри, станува збор за земјотрес со епицентар во Виница. Земјотресот со послаб интензитет...

(Фото+Видео) Aмepикaнcкaтa мopнapицa дeтoниpaшe 6oм6a вo oкeaн – ekcплoзиjaтa пpeдизвикaлa зeмjoтpec

Експлозија која ја предизвика американската морнарица била толку силна што предизвикала земјотрес. Американската морнарица објави снимка која го покажува моментот во кој бомбата од 18.143 килограми била активирана во близина на брегот на Флорида. Експлозијата била извршена под вода во рамки...

Tлoтo пoвтopнo ce тpece: Зeмjoтрес пoчyвcтвyвaн вo близинa нa Мавровско eзерo

Попладнево во 13:37 часот е регистриран земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтер во Македонија. Епицентарот на земјотресот бил во близина на Мавровското езеро, на длабочина од 2 километри.

Тлoтo пoвтopнo ce тpece: Зeмjoтpec co jaчинa oд 2.8 cтeпeни пo Pихтep пoчyвcтвyвaн вo пoвeќe гpaдoви низ Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава 19.05.2021 година, регистрира земјотрес од епицентралното подрачје Тетово-Гостивар. Според податоци од Сеизмолошка, земјотресот е регистриран во 01...

(Фото+Видео) Baкa ce тpeceшe дeнecкa Грција: Xaoc вo гpaдoт Лариса, гppaѓaнитe вo пaниka излeгoa нa yлицитe..

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтер ја погоди централна Грција, односно градот Лариса. Како што стои на интернет апликацијата за следење на земјотреси, потресот е со јачина од 6,9, а епицентарот бил на длабочина од 2 километри. Дел...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img