February 29, 2024, 10:15 pm

починати лица

За една недела: 68 македонски граѓани починале од коронавирус, се заразиле 2.275 лица

Во периодот од 29 ноември до 5 декември тестирани се вкупно 16.948 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 9,8 отсто во однос на минатата недела. Регистрирани сe...

Регистрирани 276 нови случаи на Ковид-19 во текот на изминатото деноноќие, починаа пет пациенти

Денес се регистрирани 276 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 217.301 Оздравени се 249 пациенти – пријавени се 10 починати лица. Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за...

Починаа уште 15 лица во текот на изминатото деноноќие – регистрирани нови 355 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: • Направени се 3.042 тестирања, а регистрирани се 355 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 152, Битола – 38, Кавадарци – 25, Прилеп – 24,...

Нови 342 случаи на коронавирусот – седум лица починаа

Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:Скопје – 135, Битола – 35, Велес – 17, Прилеп, Кавадарци и Берово – 16, Охрид – 15, Куманово – 13, Струмица – 10, Штип – 9, Кочани...

Еве колку новозаразени има во последните 24 часа, животот го загубија 18 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 93, Кавадарци – 11, Битола – 5, Прилеп и Струга –...

Близу 2.500 новозаразени во Србија – починале над 50 пациенти

Коронавирусот во Србија е потврден кај 2.339 лица во последните 24 часа, а во исто време од овој вирус починале 51 пациент. Тестирани се 15.631 лице. Во моментов се приклучени 206 пациенти на респиратор.

Нови 2.677 заразени во Србија – починале 48 пациенти

Коронавирусот во Србија е потврден кај 2.677 лица во последните 24 часа, а во исто време од овој вирус починале 48 пациенти. Тестирани се 15.968 лица. На респиратор се приклучени 210 пациенти. Од почетокот на епидемијата, тестирани се 6.743.631, позитивни се...

Над 2.500 новозаразени во Србија – починале 50 лица

Коронавирусот во Србија е потврден кај 2.631 лице во последните 24 часа, а во исто време од овој вирус починале 50 пациенти. Тестирани се 16.737 лица. На респиратор се приклучени 205 пациенти. Од почетокот на епидемијата, тестирани се 6.727.663, позитивни се...

Четири пациенти починаа во Штипскиот ковид центар за едно деноноќие…

Четворица пациенти починаа за едно деноноќие во штипскиот ковид центар. Портпаролот на Клиничка болница – Штип Марина Шуманска за МИА вели дека тројца пациенти се од Штип на возраст од 78 и 86 години, а еден пациент на возраст од...

Донација од АВМУ за починатите и повредените во автобуската несреќа во Бугаријa

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги одлучи да додели финансиска помош за македонските државјани кои загинаа, како и за оние кои се повредени во автобуската несреќа што се случи во Република Бугарија. -Донацијата е во висина од 60.000 денари...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img