September 29, 2022, 8:56 pm

православие

Атина: Хорот на Бигорски манастир предизвика долг аплауз од публиката

Долг аплауз и воодушевување на публиката првиот настап на монашкиот хор при Бигорскиот манастир за време на Меѓународниот фестивал на православна црковна музика кој што се одржува во Атина. На него беше и првото претставување на хорот во грчката...

(Видео) Се обидува ли Америка да го yништи православието?

Поранешниот службеник на американскиот Стејт департмент Џим Џатрас изјави дека Соединетите држави сакаат да го „скршат ’рбетот’ на Православната црква, користејќи ги папските амбиции на патријархот Вартоломеј. Во рускиот документарен филм „Самосвети“, кој е посветен на црковниот раскол во Украина, политикологот прецизира дека...

Денеска е Св. мaчeници Маркијан и Мартириј

По cmpтта на цар Константин, на римскиот престол дојде Констанциј, неговиот син. Тој се имаше приклонето кон ариевата еpес. Во тоа време аријанците успеаа да го сменат правоверниот цариградски патријарх Павле и на негово место да доведат епископ-аријанец. Овие Маркијан...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img