прв круг

ДИК ќе ги coопшти кoнeчнитe peзyлтaти oд пpвиoт кpyг нa лoкaлните избopи

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на јавна седница ќе ги објави конечните резултати од првиот круг на изборите за градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје. Се очекува, претседателот на ДИК Александар Даштевски на седницата официјално да соопшти...

(Фото) Гpaдoнaчaлници вo пpв кpyг: ВМРО-ДПМНЕ со голeми пoбeди вo Киceлa Boдa, Aepoдpoм, Бyтeл, Гaзи Бaбa, Илиндeн, Пeтpoвeц и Coпиштe

Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ е новиот градоначалник на Кисела Вода. Според официјалните податоци од ДИК, тој освоил 52,50% од гласовите или во бројка тоа се 14.691 глас. Неговиот противкандидат и досегашен градоначалник на Кисела Вода, Филип Темелковски од СДСМ, добил 27,48%...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img