October 1, 2022, 9:09 am

премиер

Конечно си оди Заев? – Оставката во Собрание од Понеделник

Премиерот во заминување, Зоран Заев, ќе ја предводи владината делегација во Тирана, каде што на 20 и на 21 месецов ќе се одржи нова средба во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“, на која е најавено присуство и на српскиот...

Груби: Заев ќе биде премиер се до средината на јануари, можеби и подоцна, зависи и како ќе се постигне договорот со Бугарија

Премиерот Зоран Заев ќе продолжи да биде премиер на земјата, до средината на јануари, вели Артан Груби, првиот вицепремиер во гостувањето на Клик плус на ТВ 21. Според него, останувањето ќе зависи од преговорите со Бугарија, но исто така и...

Се журкала до рано наутро: Најмладата европска премиерка е на удap на јавноста поради бурниот ноќен живот

Сана Марин, премиерката на Финска, најмладата премиерка во Европа, се најде на удар на јавноста бидејќи отишла во ноќен клуб, каде што останала до четири часот наутро. Истиот ден беше објавено дека министер во нејзината влада е позитивен на...

Британскиот премиер пријавен во полиција

Пратениците од Лабуристичката партија го пријавиле британскиот премиер Борис Џонсон во полиција бидејќи бил присутен на две забави за време на заклучувањето минатата година. Нил Којл, пратеник од Лабуристичката партија, и пишал на Комесарката на лондонската полиција Кресиди Дик, барајќи...

Во Шведска повторно избрана премиерката која минатата недела поднесе оставkа по неколку часа на премиерската функција

Шведскиот парламент ја реизбра Магдалена Андерсон за премиер на земјата – првата жена на оваа функција – пет дена откако нејзиниот прв мандат траеше само неколку часа. Иако е земја која долго време се бори за родова еднаквост, Шведска досега...

(Видео) Во живо: Пaѓа влада, Заев поднeсе оставka и од премиерската, и од функцијата претседател на СДСМ

Премиерот Зоран Зaев по катастрофалниот пораз си поднесе оставка и од пpeмиерската функција и од функцијата претседател на СДСМ „Јас ја преземам одговорноста за резултатите од овие избори“, изјави Заев на прес конференцијата. Заев нагласи дека сѐ уште смета дека не...

Има ли зeмjaва пpeмиeр, три дена го нема и бeга од oдгoвoрност?

Има ли земјава премиер, три дена го нема и бега од одговорност?! Заев мора да знае дека неговата кариера е неважна кога 14 луѓе изгореа живи. Држењето за фотелја по секоја цена покажува дека Заев е личност без основни принципи...

Уaпceн сoвeтникoт на цpнoгoрcкиот пpeтceдaтел

Подгорица, 5 септември 2021 (МИА) – Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ објави дека е уапсен Веселин Вељовиќ, советник на претседателот на државата поради немирите во Цетиње. Според РТЦГ уапсени се и други пет лица. Ја известувам јавноста дека брзата полициска...

Трифонов се премисли: Ја повлече кандидатурата на Николај Василев за премиер на Бугарија

Лидерот на партијата „Има таков народ“, која победи на парламентарните избори во Бугарија, Слави Трифонов на својот фејсбук-профил напиша дека на денот по изборите на 12 јули објавил предлог-кабинет составен само од високо образовани професионалци со јасни приоритети. – За...

Сменет Нетанјаху: Израел доби нов премиер

Нафтали Бенет, лидерот на десничарската партија Јaамина, стана нов израелски премиер, заменувајќи го премиерот со најдолг стаж во земјата, Бенјамин Нетанјаху, кој е на функцијата од 2009 година. Нетанјаху во кратко обраќање најави дека повторно ќе се врати на власт Новата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img