December 1, 2022, 8:01 pm

премиер

Израел доби нов премиер

Лидерот на најголемата израелска опозициска партија „Јеш Атид“, Јаир Лапид, кому претходно му беше даден мандат од претседателот на Израел, Рувен Ривлин, да формира влада, рече дека постигнал договор за коалиција и дека ќе формира нова влада. Специфичноста на...

Отворена истpaгa за трошоците на финската премиерка, месечно трошела по 850 евра за појадок

Финскиот премиер Сана Марин се соочи со истрага за контроверзен додаток на пари, за кој тврди дека ги покрива трошоците за појадок во нејзината официјална резиденција. Финскиот дневен весник „Илталехти“ доцна во неделата објави дека станува збор за додаток за...

Косово дoби нoв пpeмиep: Албин Курти oфициjaлнo ja пpeзeдe дoлжнocтa

Новиот косовски премиер, Абин Курти, претпладнево официјално, со државна церемонија, ја презеде функцијата од досегашниот вршител на должноста шеф на Владата, Авдулах Хоти, јави дописникот на МИА од Приштина. Церемонијата на примопредавање на должноста беше одржана пред зградата на Владата,...

Курти избран за премиер по втор пат за една година

Лидерот за самоопределување Албин Курти беше избран за премиер на Косово по втор пат за помалку од една година. Албин Курти беше избран за премиер на Косово со 67 гласа „за“ и 30 „против“, од 107 присутни пратеници. Српската листа...

Виктор Орбан се вакцинирал со кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан пред малку објави на фејсбук дека се вакцинирал против Ковид-19. Изборот за ваккцина кој постои во неговата земја бил на кинеската вакцина. Унгарија отстапи од правилата на Ковакс, и покрај тоа што аплицираше за вакцини...

Италија доби нов премиер

Портпаролот на претседателската палата во вечерва објави дека Марио Драги ја прифатил функцијата во Квиринале на состанокот со претседателот на Републиката, Серхио Матарела, кој го назначи за мандатар на 3 февруари откако Џузепе Конте мораше да поднесе оставка на...

„Кинескиот змеј“ се разбуди

Економијата на Кина може да расте годинава и очекуваме (економската) активност да се опорави во прифатлив опсег следната година“, рече Ли Кечијан-конференција со лидерите на шест водечки меѓународни економски и финансиски организации, вклучувајќи ги Светската банка и Меѓународниот монетарен...

ЗАЕВ ПАК САКА ДА БИДЕ ПРЕМИЕР: Јас ќе ја водам кампањата, јас ќе бидам кандидат за премиер

На претстојните предвремени парламентарни избори, Зоран Заев повторно ќе се трка за премерското место. Ова го потврди во изјавата за новинарите, прашан да одговори дали Оливер Спасовски ќе биде новиот технички премир. Заев рече дека на ова прашање ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img