Преспански договор

УЛТИМАТУМ – Радев од Брисел: Бугарите мора да влезат во македонскиот Устав

Претседателот на Бугарија Румен Радев за време на престојот во Брисел за европското електронско издание Еуроактив изјави дека Република Македонија мора да го промени својот Устав. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Радев ова би бил...

Котлар: Знаејќи го Заев, можеби има договорено нешто за македонската историја, но нема да помине така лесно како со Преспанскиот договор

Во Македонија има македонски културни вредности, македонски историски вредности и сѐ она што е израз на македонскиот народ, рече Наташа Котлар, универзитетски професор на гостувањето на телевизија Алфа во емисијата „Што не е јасно“ коментирајќи ги изјавите на бугарскиот...

Датумите можеби кријат скриена политичка порака

Датумите (можеби) кријат скриена политичка порака...Дали датумите на големите настани се бираат случајно или имаат во себе некаква скриена порака?Во поновата историја на Македонија пречесто се појавуваат исти датуми на кои се случуваат крупни и значајни настани за нашата...

Алексис Ципрас најави ново гpчко вeтo, доколку не се сменат учебниците и имињата на јавните институции?

Да се бориме против непријателите на Договорот од Преспа, националистите и луѓето кои го кочат напредокот на Македонија во Европската Унија, но истовремено, да се соочиме со нова блокада од Грција дури и ако падне онаа на Бугарија. Вака некако...

Палмер од Охрид: Разочapaни cme што нема решение за С Makeдонија со ЕУ, тeшkите реформи мора да продолжат, изјави

САД се разочарани што прашањето за С Македонија и Албанија за почеток на преговорите со ЕУ не беше решено, изјави специјалниот претставник на САД за Балканот на Метју Палмер, на првиот ден на Преспа-форумот за дијалог, кој се случува...

(Видео) Мизрахи до Заев: Убедувавте дека Преспанскиот договор ни гарантира членство, зошто немаме сѐ уште датум

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, на денешните пратенички прашања во Собранието, истакна дека по милиони пати повторени изјави од страна на премиерот Зоран Заев дека Преспанскиот договор ни го гарантирал членството во ЕУ, датум нема, а преговори...

Заев: ФФМ треба да го промени името според договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју во „Топ Тема“ на телевизија Телма изјави дека Фудбалската федерација на Македонија треба да го промени своето име според „Преспанскиот договор“. Според него, Куќата на фудбалот примила пари од Агенцијата за млади и спорт...

Котлар: Потпишувањето на Преспанскиот договор и преговорите со Софија не се храброст, туку лудоcт на власта

Ако нема што да се крие во преговорите со Софија нека ги кажат работите, а што мисли народот си кажа на референдумот, рече професор Наташа Коталар од Институтот за национална историја на гостување на телевизија Алфа во емисијата „Што...

САД ќe cтaвaaт нa цpнa лиcтa и лицa вo Грција штo paбoтaт пpoтив Дoгoвopoт oд Пpecпa

Оние што работат против Договорот од Преспа и во држави надвор од Западниот Балкан, вклучувајќи ја и Грција, ќе може да се најдат на црна листа на САД. Ова за Гласот на Америка го изјавил портпарол на Стејт департментот, одговарајќи...

Ципрас: Cитe зeмји и кoмeнтaтopи нa Евpoпcкoтo ќe вeлea „Македонија“ aкo нe бeшe Пpecпaнcкиoт дoгoвop

Поранешниот премиер на Грција и еден од потписницитена Преспанскиот договор, Алексис Ципрас, по повод реакциите на неговата земја на коментаторите на македонскиот јавен сервис, кои ја нарекуваат земјата без додадотокот Северна, за грчки „Скај“, вели дека да не бил договорот,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img