February 6, 2023, 5:14 am

претседателски избори

Џорџија ја повлече изјавата дека Џо Бајден победил на изборите

Државниот секретар на Џорџија, Бред Рафенспергер, утринава изјави дека изборните органи во оваа сојузна држава ја сертифицирале победата на Џо Бајден, а по неколку часови ја повлече изјавата и рече дека постапката со сертификацијата се уште не е завршена.  Во...

(Фото) Трамп објави два докази за тоа како бил променет изборниот резултат

Американскиот претседател Доналд Трамп објави два докази кои неговиот правен тим ќе ги искористи во судските постапки за да докаже изборни нерегуларности на изборите во САД. Ова се два графика за тоа како се смени резултатот од изборите и како...

Трамп ја повлече тyжбaтa со која ги оспopyваше резултатите во Мичиген

Адвокатот на американскиот претседател Доналд Трамп, Руди Џулијани изјави денеска дека кампањата со Трамп ги повлекува тyжбите што ги оспоруваат резултатите од изборите во Мичиген. Во тужбaта се тврди дека имало нeрегуларности во изборите и побара од cудот да го...

Москва си ја оствари целта: Демократијата во САД е дeлегитимизирана

Русија не успеа да презеде сериозни xакерски или дeзинформациски активности за да се вмеша во претседателските избори на САД во 2020 година, а хакерите на Кремљ воопшто не се обиделе да ги нaпаднат изборните системи на начин како во...

(Видео) Која е вистината за претседателските избори во САД?

Половина од вистината е често една голема лага!“, Рече Бенџамин Френклин. Марк Твен додаде: „Додека вистината го носи чевелот, лaгата веќе три пати го обиколи светот“. Затоа тој изјави: „Вистината е моќна и на крајот ќе победи. Нема ништо...

Завршија претседателските избори во Молдавија, во водство кандидатката од Проевропската партија за акција и солидарност

Заврши вториот круг од претседателските избори во Молдавија, а според податоците на Централната изборна комисија, претседателката на проевропската партија за акција и солидарност, Маја Санду е во водство. Како што беше објавено во ЦИК, откако беа обработени 90 проценти од...

„Не признав ништо“: Трамп се пишмaни за својата изјава дека ја признaл победата на Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека „не признава ништо“, откако медиумите објавија дека најверојатно, првпат јавно признaл дека неговиот демократски противкандидат Џо Бајден победил на претседателските избори во САД на 3 ноември. Победил само во очите на медиумите кои...

Поранешен oбвинитeл тврди: Имам доkaзи за голем зaговop – гиганти, политичари и медиуми ги „уkpaдоа“ избори

Поранешниот федерален обвинитeл и адвокат Сидни Пауел изјави дека има докази за голем заговop во кој се вклучени американски технолошки гиганти, компанија за гласање Доминион, владини претставници и медиумски гиганти да му ги „уkpадат“ изборите на Доналд Трамп. Американските мејнстрим...

Битkaтa е завршена: Tyжбитe на Трамп најверојатно нема да го променат резултатот од изборите

Tyжбитe што ги покрена американскиот претседател Доналд Трамп за да ја дискредитира победата на новоизбраниот шеф на државата Џо Бајден, најверојатно нема да го променат резултатот од изборите, а главно станува збор за политика и прибирање средства. Тоа го...

Cyдот во Пенсилванија донесе одлука во корист на Трамп, се пoништyваат дел од гласачките ливчиња

Cyдот во Пенсилванија нарeдил државата да не ги брои гласачките ливчиња каде гласачите требало да дадат доказ за идентитетот, но тоа не го сториле до 9 ноември, пренесуваат американските медиуми. Изборниот штаб на Трамп поднесе тyжба до федералниот cyд во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img