February 6, 2023, 10:33 am

Претседател на РМ

Во ЕУ не се оди како ничија земја, како дрво без корен: Пендаровски крева кочница во спорот со Бугарија

Крајно време е да се запрашаме што правиме наспроти културата на заборавот и негрижата која доминира, затоа што за Европа не се битни само судските и бирократски реформи, туку и нашиот културен влог. Во Европската Унија членуваат земји со уникатен...

(Видео) Пендаровски се сретна со Ескобар – Очекува скорешен почеток на пристапните преговори за членство во ЕУ

Претседателот Пендаровски се сретна со американскиот заменик помошник државен секретар, Габриел Ескобар. Соопштението од кабинетот на Претседателот го пренесуваме во целост: „Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави. На средбата беа разменети мислења...

Некому му се уарни од носење наредби со законска сила – „Се готви“ закон за вонредни состојби

Во организација на Претседателскиот центар за политичко образование денеска во Скопје ќе се одржи конференцијата „Вонредна состојба: научени лекции и идни предизвици“. Конференцијата претставува почеток на поширока дебата на стручната и општата јавност за потребата од изготвување закон за вонредна...

Кризна состојба на цела територија на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски на прес конференцијата која е во тек на вила Водно изјави дека Советот за безбедност ќе предложи воведување на кризна состојба на целата територија на Република Македонија. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/704504437168605/ https://fb.watch/1S9TqpKvF-/
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img