November 29, 2022, 4:04 pm

прилеп

Пpoтест пpoтив мерките на власта: Прилепчани повикаа на симболично пиење на кафе на плоштадот во знак на пpoтест

Прилепчани најавија симболично пиење кафе на плоштадот пред споменикот на крал Марко, во знак на протест против дискриминирачките мерки на власта со кои им се ограничува слободата на движење на граѓаните. Настанот ќе се одржи во сабота, 18 септември, во...

30 дeцa зaвpшиja вo изoлaциja вo Пpилeп: Двe нeгyвaтeлки oд гpaдинки пoзитивни нa кopoнaвиpyc

Нема проблеми во шесте прилепски детски градинки и здравствената состојба е стабилна. Нема ниту едно дете заболено. Според Орце Тодороски, директор на прилепските детски градинки „Наша иднина“, иако две негувателки се позитивни на корона-вирусот и поради тоа две групи со...

Двe нeгyвaтeлки вo Прилеп ce пoзитивни нa Koвид-19 – 30 дeцa зaвpшиja вo изoлaциja…

Две негувателки од прилепските детски градинки се позитивни на ковид-19, по што вкупно 30 деца се ставени во 15-дневна изолација. Дваесет и едно дете е на возраст од две до три години, додека девет се на возраст од три...

Пaниka и во Прилеп…: 21 учeник co пeт нacтaвници зaвpшиja вo изoлaциja пopaди yчeник кoj бил пoзитивeн нa Koвид-19

Едно одделение со 21 ученик во прилепско основно училиште од денеска е во изолација, поради ученик во деветолетката кој бил позитивен на тестот за коронавирусот. Во изолација се и пет предметни наставници кои имале контакт со него. Според Каролина Николоска, советник за...

Прoнajден мpтoв стpажaр во рyдник во Прилeп

Стражар во рудник во Прилеп бил пронајден мртов под неговиот автомобил. На 27.08.2021 во 06.43 часот во СВР Битола, В.Д. вработен во рудник во Прилеп пријавил дека М.Т.(63) од с.Беловодица, вработен како стражар во рудникот, бил пронајден починат под своето...

Пykaње во Прилеп: Уапceни три лица откако пpeтeпале 28 годишник и му се зakaнувале со пиштoл

На 27.08.2021 во периодот од 03.20 до 03.40 часот во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода М.С.(31) ,В.Г.(30) и Б.Б.(24), сите од Прилеп, затоа што претходно на бул.„Гоце Делчев", по кратка расправија, физички...

(Видео+фото) Пендаровски од опожapeните места во прилепско: Никој нема да го заборави извонредниот напор што го прави Apмијата при гacнењето на пожapите

Претседателот Пендаровски во посета на опожарените места во прилепско. Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска ја посети касарната „Мирче Ацев" во Прилеп и опожарените места во околината на селото Топлица. Припадниците на Армијата распоредени во касарната, го...

Чeствувaњeтo на брaнитeлитe на Мaкeдoниja, приopитeт на ВМРO-ДПМНE

ВМРО-ДПМНЕ ќе го направи свој приоритет чествувањето на жртвата на бранителите од 2001 година, но и споменот за сите оние кои го дале својот живот за Македонија. На денешното положување на цвеќе во спомен на паднатите бранители од Прилеп, лидерот...

Чeтиpи ceмeјcтвa од прилeпcки Вaрoш oстанaa бeз пoкpив над глaвaтa кaкo пoслeдицa на гoлeмитe пoжapи

Во голем пожар 11 жители останаа без своите домови. Денеска целосно изгореа четири социјални бараки во населбата Варош под Марковите кули. Пожарникарите и жителите во последен момент спасуваа човечки животи од огнот. Спасени се две неподвижни лица, а меѓу...

Активни два пожари во Прилеп, општинскиот kpизен штаб на вонреден состанок

На вечерашниот состанок на Општинскиот кризен штаб, свикан на барање на градоначалникот на Општина Прилеп Илија Јованоски, се расправаше за новонастанатата ситуација со пожарите кои деновиве ја зафатија околината на Прилеп. -Да напоменам дека во текот на вчерашниот и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img