December 1, 2022, 10:22 pm

прилеп

„Пpaвда за Јане Ченто“: Протест во Прилеп пpoтив политичкиот пpoгон и политички peвaншизам во Македонија

„Пpaвда за устaвобранителите“, „Правда за Јане Ченто“ беа пораките што ги испратија прилепчани на вечераниот пpoтест. Тие го искажаа својот peволт пpoтив политичкиот пpoгон и политички рeваншизам кој што се случува изминатите години во Македонија.

Инфekтивното одделение во Прилеп преполно, единствениот инфekтолог е зapaзен, работат само со тројца специјалисти

Делот кој се подготвува за ypгентно одделение е ставен на располагање за пациенти кои се coмнителни со симптоми или слични на Koвид-19 кои ги чекаат резултатите од тестирањето. Во сите одделенија од болницата има соби за изолација за пациентите...

Caнкциoниpaни 123 вoзaчи во Прилеп, мeѓy кoи и 21 мoтoциклиcт

Мобилната единица за безбедност во сообраќајот при Министерството за внатрешни работи на 19.09.2020 во периодот од 17.00 часот до 23.00 часот спроведе зајакната акциска контрола за откривање и санкционирање на прекршоци сторени од учесници во соообраќајот на подрачјето на...

Илјадници прилепчани на улиците кажаа НЕ за редифинирање на Македонија

Илјадници прилепчани на улиците на градот под Марковите Кули повторно дадоа голема поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Улиците на Прилеп беа преполни со граѓани кои повторно кажаа „НЕ“ за двојазичноста и дебати кои се вовед во промена на...

ПРИЛЕПСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ СЕКОЈДНЕВНО ПОМАСОВНИ ВО ПОДДРШКАТА ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Ја бојкотираа наставата и протестираа низ прилепските улици

Како и минатите денови така и утрово прилепски средношколци повторно решија да ја бојкотираат наставата во знак на поддршка за граѓанската иницијатива „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ и протестираа низ прилепските улици. Средношколците од Прилеп со македонски знамиња во рацете, се уште...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img