протести

(Видео) Илјадници луѓе во Брисел демонстрираа против засилените ковид мерки

Илјадници демонстранти излегоа денеска на улиците во центарот на Брисел за да искажат незадоволство од засилените ограничувачки мерки против ширењето ковид-19, воведени од белгиската влада за да се спротивстави на скокот на инфекции и појавата на новата, загрижувачка варијанта...

(Видео) Еко востание во Србија: Блокади и протести во повеќе од 50 градови

Иницијативата „Тргни-промени“ и движењата собрани околу Еколошкото востание за денес во 14 часот најавија блокада на патишта и мостови на десетина локации во Белград и во повеќе од 50 градови во Србија. Саво Манојловиќ од организацијата „Тргни-промени“ најави дека на...

Протести ширум светот против Амазон

Климатските активисти и синдикатите на „Црн петок“ протестираа низ Европа и светот пред магацините на Амазон, компанија во сопственост на еден од најбогатите луѓе во светот, која честопати е критикувана за непочитување на работнички права и недоволно платените даноци. Амазон,...

(Видео) Лудило во Холандија – нови протести во повеќе градови против строгите мерки, полицијата употреби палки, водени топови и кучиња

Нови судири избија доцна синоќа во неколку холандски градови во знак на протести против построги владини мерки за спречување на ширењето на инфекцијата со коронавирус. Петмина полицајци се повредени, а седум лица се уапсени. Судири меѓу интервентната полиција и демонстрантите...

Локдауни и протести низ Европа – СЗО загрижена поради ширењето на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во претходното деноноќие направени се 3.859 тестирања, 449 се нови позитивни случаи на Ковид-19, 317 се оздравени и 12 починати. Досега во земјата се направени вкупно 1.446.403 тестирањана Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица...

(Видео) Вистинска војна на улиците во Ротердам: Застрелани најмалку две лица, центарот на градот е демолиран

Холандската полиција испука предупредувачки истрели и употреби водени топови откако избувнаа немири во Ротердам поради новите корона мерки, пишува Би-Би-Си . Демонстрантите фрлаа камења и петарди и запалија полициски автомобил. Стотици демонстранти се собраа за да го покажат својот гнев поради...

Центарот за странци во Бардовци продолжува да се гради, ќе продолжат и протестите на жителите на населбата

Не можеме да гарантираме дека протестите ќе продолжат да бидат мирни, се заканија жителите на Бардовци, по средбата со министерот Оливер Спасовски на нивно барање, со цел да се спречи градењето на Центарот за странци во непосредна близина на...

(Видео) Протести на жителите на ЈАКА поради изневерени очекувања од градоначалникот Жика Стојановски

Протести и блокади од страна на жителите на ЈАКА поради изневерени очекувања од градоначалникот Жика Стојановски. Жителите на ЈАКА со десетици автомобили и покрај дождливото време го изразија својот револт пред општината. Имнено, причините за протестите и блокадите се наводно манипулациите...

(Видео) Лyдилo во Мeлбypн: Жecтoки cyдиpи пoмeѓy пoлициjaтa и дeмoнcтpaнтитe кои протестиpaaт пpoтив зaдoлжитeлнaтa вakцинaциja

Стотици демонстранти излегоа на скалите на австралискиот Споменик на војната, во знак на протест против задолжителните вакцини проти Ковид-19 за градежниот сектор, јави ДПА. Тешко вооружени полицајци ја опколија групата, при што уапсија неколку лица, објавија локалните медиуми. Видео може...

(Видео) Кaдe гo имa oвa?…: Оpгaнизaтopoт на пpoтecтитe вo Тетово беше yaпceн додека давал интepвjy зa тeлeвизиjaтa „Kлaн Koсово“

Осумдневен притвор му е определен на Блерим Ахмеди од Тетово, откако во петокот беше уапсен додека даваше интервју за косовската телевизија Клан Косово. Додека го даваше интервјуто, интервенирала македонската полиција и беше уапсен како организатор на протестот кој што се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img