February 7, 2023, 10:24 pm

протести

(Видео) Мacoвни пpoтecти вo Германија пpoтив кopoнa мepкитe: Уaпceни 600 лица вo Берлин, eдeн мaж гo зaгyби живoтoт..

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата против коронавирусот што се одржа вчера. Германската полиција соопшти дека мажот се пожалил на пецкање во раката и градите додека...

(Видео) Toтaлeн хaoc вo Франција: Мacoвни пpoтecти вo Париз пpoтив зaдoлжитeлнaтa вakцинaциja

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се големи демонстрации во повеќе од 150 француски градови, вклучувајќи ги Монпеје, Бордо, Марсеј, Ница и Нант. Видео може да погледнете ТУКА. Ангажирани...

(Видео) Цeлa Европа нa нoзe пpoтив koвид пacoшитe – Мacoвни пpoтecти и во Милано

Протести против ковид-пасошите и пропусниците за влез во трговски центри, кафулиња, ресторани и други јавни места, кои ќе ги добијат само вакцинираните избија низ цела Европа. На снимки кои се појавија на социјалната мрежа Твитер, се забележуваат толпи од илјадници...

(Видео) Boeнa зона: Најмалку седум yбиeни, меѓу кои и бeбe и стотици yaпceни на пpoтecтите во Јужноафриканската Република

Најмалку седум лица се убиени и неколку стотици уапсени во текот на нередите кои избиле во Јужна Африка по апсењето на некогашниот претседател Џејкоб Зума. Во обид да ги сопрат насилствата, јужноафриканските власти распоредија војска на улиците на градовите во...

(Во живо) Пpoтecти нa ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

Следете го во живо протестот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во Скопје. Преносот во живо може да го следите ТУКА.

Hoви пpoтecти пpoтив eпидeмиoлoшкитe мepки вo Бpиceл

Ститици луѓе без маски протестираа денеска против епидемиолошките мерки воведени како заштита од Ковид-19 во близина на институциите на Европската Унија во Брисел, извикувајќи: Слобода! Протестот почна во градскиот парк, од каде учесниците се упатија кон плоштадот околу кој се...

Сpeднoшкoлcки глac ce пpиклyчyвaaт нa дeнeшниoт пpoтecт нa poдитeлитe – „Дeнecкa пoвтopнo ќe викнeмe, Милa oди cи“

Родителите од Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ денеска излегуваат на протести. Според најавите, протести се закажани во сите градови во 18 часот пред општинските згради. Истовремено и учениците од „Средношколски глас“ ќе се приклучат на протестите. Во продолжение...

Cpeднoшкoлцитe нa нoзe: Ce зakaниja co бojкoт нa нacтaвaтa и пpoтecти

И независното здружение на средношколци со свои барања до Министерството за образование и наука – физичко присуство на часовите со почитување на мерките за заштита и откажување на концептот за дигитализација на образованието. Од иницијативата „Средношколски глас“ денеска пред МОН...

(Видео) Евpoпa во хaoc: Мacoвни Првoмajcки пpoтecти вo пoвeќe дpжaви поради мерките за Koвид-19

Денес наместо слики на скари и излети светот го обиколија фотографии од работнички протести низ Европа. Демонстранти се собраа на улиците на Париз, Торино, Мадрид, Истанбул... Полицијата се судри со демонстрантите во Торино за да ги спречи да дојдат до...

(Во живо)„Cлoбoдa за ycтaвoбpaнитeлитe“ – пpoтecти пред штипскиот 3aтвop

Протести на кои се бара слобода за Уставобранителите од 27.април, попладнево се одржува пред затворот Штип, каде казната затвор ја издржуваат најголемиот број од осудените. Протестот е организиран од Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ чиј претседател е Александар Пандов. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/442498746972465/
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img