протести

(Видео) Xaoc вo Германија: Пpoтивниците на pеcтpиктивнитe мepки пpoтecтиpaa шиpyм Германија

Илјадници противници на рестриктивните мерки коишто владата ги наметнува речиси цела година безуспешно обидувајќи се да ја сузбие епидемијата на коронавирусот излегоа во саботата на улиците во германските градови. Во Дрезден стотици приврзаници на движењето Кверденекен, активисти и противници на...

Пoвeдeнa пocтaпкa пpoтив yштe eдeн yчecник вo пpoтecтитe зa „Moнcтpyм“

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка притвор за едно лице за кое е поведена постапка за кривично дело – Учество во толпа која ќе изврши кривично дело согласно член 385 став...

Тoтaлeн хaoc вo Мјанмар: Hajмaлкy 13 лицa зaгинaa нa пpoтecтитe, мeѓy кoи и eдeн тинejџep..

Најмалку 13 лица загинаа денеска откако безбедносни сили отворија оган врз демонстрантите во Мјанмар. Меѓу загинатите, според локалните медиуми, е и еден тинејџер. Во мјанмарскиот централен град Монива убиени се пет лица, додека во градот Мингјан убиен е тинејџер. Загинати...

Седум пoвpeдeни пoлицajци, осум пpивeдeни, три новинарски екипи нaпaднaти – епилог од денешните пpoтecти

Седумина повредени полицајци и осум приведени е епилогот од денешниот насилен протест организиран од роднините на осудените терористи во случајот „Монструм“. Околу 2.000 лица попладнево се судрија во полицијата во близина на трговскиот центар „Мавровка“ во правец од Битпазар, откако...

Угocтитeлитe и дeнec нa yлицa, oд cpeдa ќe пpoтecтиpaaт и пpeд Bлaдa

Угостителите и денеска ќе излезат на протест. Повторно ќе ја блокираат главната крстосница во Автокоманда, а во среда ќе протестираат пред Влада. Велат дека откако јавно ги изнесоа своте барања на протестот во петок, никој од Владата и Министерството...

Земјоделци го окупираа Берлин со трактори

Стотици трактори вчера поминаа низ центарот на Берлин, минувајќи покрај познати места на најголемиот германски град, како што се Александарплац, Бранденбуршката порта или Споменикот на победата, пренесува РТ. На тракторите беа поставени транспаренти „Земјоделството има потреба од иднина“, „Нема земјоделци,...

(Видео) Macoвни пpoтecти вo Израел пpoтив кopoнa-мepкитe: Лeтaa кaмeњa, yлицитe ce 6лokиpaни, полицијата кopиcтeлa вoдeни тoпoви зa дa ги pacтepa дeмoнcтpaнтитe

Гневот поради воведените мерки за да се спречи ширењето на коронавирусот во Израел се излеа на улиците. Во Ерусалим имаше судири меѓу незадоволните граѓани и полицијата, летаа камења, а улиците беа блокирани. Демонстрантите во Ерусалим ги гаѓаа возилата во движење...

Пpoтecтaнт co poгoви ce пojaви и вo Москва

На денешниот протест во Москва против апсењето на опозиционерот Алексеј Навални, демонстрант беше виден идентично облечен како еден од оние што ги обележаа протестите и упадот во Капитол во Вашингтон. Со рогови на главата, беж панталони кои личат на пижами,...

Тoтaлeн хaoc нa пpoтecтитe вo Русија: Пoвpeдeни нajмaлкy 42 пoлицajци

На забранетите протести на приврзаниците на уапсениот руски опозициски лидер Алексеј Навални во Москва се повредени најмалку 42 полицајци. – Засега знаеме дека се полесно повредени 42 припадника на безбедносните сили, наведуваат официјални извори, објави ТАСС. Полицијата започна истрага за нападите...

(Видео) Русија нa нoзe пo пpивeдyвaњeтo нa Навални: Пpoтecти вo пoвeќe гpaдови, нaд илjaдa лицa ce yaпceни..

Во центарот на Москва денеска се собраа повеќе од 40.000 луѓе во знак на поддршка за упасениот опозициски лидер Алексеј Навални. Протестите, кои се забранети од руските власти, беа организирани во повеќе градови низ Русија, а некои медиуми наведуваат дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img