February 6, 2023, 3:54 am

протести

Светот на нозе: Здравје или слобода, прашањето е сега

Од појавата на Ковид-19, јавните здравствени служби ширум светот апелираат до граѓаните да носат зaштитни маски, редовно да ги мијат рацете и да одржуваат физичко растојание од најмалку 1,5 метар. Сепак, peволтот против овие мерки со месеци ги носи...

СЕКОЈА САБОТА: Протест пред Собранието против промена на името

Движењето на македонските носители и бранители на државниот суверенитет „Единствениот македонски пат“, движењето за цивилизациски вредности и здружението на граѓани за здраво, достоинствено и возвишено живеење „Преродба“ најавија дека секој вторник и петок во паркот „Жена борец“ ќе се...

ВО ЖИВО:Со извици „Македонија“ започна протестот во центарот на Атина

Со извици „Македонија“ започна долгонајавуваниот протест „Македонија е грчка“ во центарот на Атина под силни безбедносни мерки и ангажирани 19.000 полицајци, со затворени улици и метро-станици. „Солун кажа, на ред е Атина да извика: Македонија е една и грчка“, порачаа...

ГРАЃАНИТЕ ЌЕ МАРШИРААТ И УТРЕ: Друга држава немаме!

Протестите на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА продолжуваат утре, традиционално во 17 часот пред Владата на РМ. Граѓаните како и до сега ќе маршираат по, како што ја нарекуваат, патеката на државноста, се до Собранието. За време на викендите, иницијативата...

ДЕНЕС ПРОДОЛЖУВААТ ПРОТЕСТИТЕ „За заедничка Македонија“: Тиранската платформа нема да ја има, избори ќе има

Речиси два месеца македонските граѓани остануваат најголемата пречка во обидите на СДСМ и албанските политички партии да се инсталира тиранската платформа на албанскиот премиер Еди Рама. Протестите продолжуваат денеска во 17 часот пред Владата. Во петокот граѓанската иницијатива го претстави македонскиот...

НАД 5.000 МАКЕДОНЦИ НА ПРОТЕСТ ВО ЦЕНТАРОТ НА СИДНЕЈ: Голема поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Австралија

Бројот на поддржувачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ од ден во ден расте, како во нашата држава, така пораки за поддршка стигнуваат и од нашинците кои живеат низ светот. Во Сиднеј се одржа најгоемиот протест надвор од нашата...

Илјадници прилепчани на улиците кажаа НЕ за редифинирање на Македонија

Илјадници прилепчани на улиците на градот под Марковите Кули повторно дадоа голема поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Улиците на Прилеп беа преполни со граѓани кои повторно кажаа „НЕ“ за двојазичноста и дебати кои се вовед во промена на...

„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ ги повтори барањата: Целосно откажување од Тиранската платформа

„Граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија“ и денеска продолжи со нивните активности. На рекреативен начин со велосипеди го одбележаа денешниот протестен марш , движејќи се од Градскиот Парк до пред Собрание каде што ги повторија нивните барања, а за од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img