птици

ЕКСТРЕМНА РЕТКОСТ: Откриен 66 милиони години стар и совршено сочуван ембрион од диносаурус

Фосил на неизведено јајце од диносаурус, совршено презервирано, фрла повеќе светлина врз врските меѓу диносаурусите и птиците. Фосилот стар 70 милиони години го зачувл ембрионскиот скелет на диносаурус овирапторид, наречен Бебе Џинглијанг по Кинескиот музеј каде што се наоѓа фосилот. Коските...

(Видео) Нoвa “Чepнoбил” kaтacтpoфa или штo? Mpтви птици пaѓaaт oд нeбo вo Рycијa

Коментарот кој доби најмногу лајкови потсетува дека хит телевизиската серија на ХБО „Чернобил“ чија тема е нуклеарната катастрофа од осумдесеттите, почнува со умирање на птици. На руските социјални мрежи корисниците споделија видеа на кои се гледа како десетици мртви птици...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img