Радев

Радев денес ќе го врачи мандатот за состав на новата Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев, утринава го врачува мандатот за формирање нова влада на мандатарот предложен од најголемата пратеничка група во Народно собрание – „Промените продолжуваат“. Како што пренесува дописникот на МИА од Софија, церемонијата ќе се изврши во 10 часот...

3aeB го повикува Румен Радев да каже колку пати ги испочитувал Мakeдонците во Бугарија

– Премиерот Зоран Заев денеска во одговор на новинарско прашање да ја искоментира изјавата на бугарскиот претседател Румен Радев дека во С Македонија има системско нарушување на човековите права на граѓаните со бугарска самосвест и оти Скопје само мисли...

Изборните измени се мaнипyлација: Радев најави вeто на измените на изборниот закон

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека ќе стави вeто на измените на изборниот закон. На прашањето дали гледа основа за ставање вeто на ревизиите што се усвојуваат, тој рече: „Категорично“. Покрај тоа што ги гледа амандманите како обид да се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img