развивање

Peзyлтaтитe ce вeтyвaчки – ce paзвивa нoвa вakцинa пpoтив Koвид-19

Резултатите се ветувачки. Испитувањата на експерименталната орална вакцина како „бустер доза“ против коронавирус кај мајмуни, која би можела да се дава и на луѓе кои веќе имаат антитела од претходно вакцинирање или прележување на болеста, покажале ветувачки резултати и најверојатно...

Македонија и Аргентина ќe ja paзвивaaт тpгoвcкaтa paзмeнa нa зeмjoдeлcки и пpeхpaнбeни пpoизвoди

Досегашната соработка и можностите за унапредување особено во делот на агросекторот, биле теми на разговор на денешната средба на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа со амбасадотор на Република Аргентина, Алфредо Атанасов. Како што соопшти Министерствтото за земјоделство,...

Француски нayчници paзвиja пocигypeн тecт зa кopoнaвиpycoт

Француски истражувачи користат ситни честички на антитела, извлечени од семејства на животни кои вклучуваат камили и лами, за да направат тест за кој тие тврдат дека може побрзо и поточно да откријат дали пациентите имаат Ковид-19. Прототипот тест, наречен KorDial-1,...

И дoдeкa cкopo нaceкaдe вo cвeтoт ce вoвeдyвa 5G мpeжa, вeќe ce paзвивa 6G – Штo знaчи тоa?

Експертите разговараат за можностите за нов стандард за мобилни комуникации - 6G, кој ќе ги обедини индустриските и секојдневните паметни уреди и ќе ја претворат мобилната интерактивна телевизија во реалност. Сателитскиот интернет ќе ги пренесе основните станици во вселената...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img