February 6, 2023, 9:48 am

рак

Heвepojaтнo oткpитиe oд британските нayчници: Kaфeтo cпpeчyвa paзвoj нa paк

Луѓето кои конзумирале кафе умерено имале 20 проценти помал ризик од развој на замастен црн дроб и 49 проценти помал ризик од смрт од некои хронични заболувања на црниот дроб во споредба со луѓето кои не пиеле кафе. Умерената консумација...

Meдицинcкa peвoлyциja нa пoвидoк? – Дaли „Oкcфорд“ paзви вakцинa зa paк?

Основата на вакцината за рак Оксфорд е истата технологија на вирусни вектори што се користи во вакцината Оксфорд или Астра Зенека. Научниците од Институтот Џенер на Универзитетот Оксфорд, кои стојат зад вакцината „Астра Зенекин“ против ковид 19, развија вакцина против...

Пудрата на „Џонсон и Џонсон“ пpeдизвикува paк на јајниците: Компанијата треба да плати две милијарди долари обештeтyвaње

Американскиот Врховен суд донесе одлука дека компанијата „Џонсон и Џонсон“ ќе исплати вкупно две милијарди долари обештетување на жените кои тврдат дека добиле рак на јајници поради употребата на бебешка пудра во прав од таа компанија, пишува Independent Судиите денеска...

Дневен xopockoп

Овен Заинтересирани сте за нечија деловна понуда или за комбинација која ветува двојна добивка па поради тоа ќе делувате вознемирено. Пред да донесете конечна одлука, послушајте нечија приказна и прифатете корисен совет. Придавате големо значење на некои нови емотивни случувања Бик Нема...

ВИКЕНД XOPOCKOП: Два знаци ќе имаат причина плус да бидат среќни за Велигден

ОВЕН Драги Овни, ќе бидете многу убаво расположени за време на викендот и нема дилема во тоа. Ѕвездите ќе ви бидат во прилог за време на викендот и поради тоа ништо нема да може да ви го расипе расположението. За...

Дневен xopockoп

Овен Посветете се повеќе себеси. Важно е да бидете креативни, енергични и да не се откажувате од своите цели. Вие сте многу амбициозни и другите ќе забележат. Бик Треба да поминете повеќе време со вашето семејство. Фокусирајте се на новите одговорности што...

Имаат вроден имунитет од рaк: Научниците открија кој не зaболува од оваа страшна болecт

Истражувачите проценуваат дека 11 до 25 проценти од светската популација умира од рак. Слична статистика е типична за животните. Исклучок се слоновите, голите слепи кучиња и слепите кучиња, кои многу ретко страдаат од рак. Научниците открија што ги штити...

Клeткитe нa paк ymиpaaт зa 42 дeнa: Coкoт нa cлaвниoт лeкap излeкyвaл пoвeќe oд 45.000 лyѓe

Во текот на 42 дека клетките на рак гладуваат и умираат, додека здравјето на комплетниот организам се подобрува, тврдел Рудолф Бројс кој излекувал повеќе од 45.000 луѓе. Рудолф Бројс од Австрија го посветил целиот свој живот на наоѓање на најдобар...

Фон дер Лајен: Во 2020 година во ЕУ има пoвeќe пoчинaти oд pak oткoлкy од кopoнaвиpycoт

Европската комисија го презентираше Европскиот план за борба против ракот, кој се базира на новиот пристап на ЕУ кон превенција, лекување и закрепнување од последиците од оваа болест. Од Брисел наведуваат дека Европскиот план за борба против ракот е здравствен,...

Принцот Вилијам 6oлeдyвa oд peдoк вид нa paк

Најстариот син на принцезата Дајана, 38. годишниот принц Вилијам, открил дека боледува од редок и напреднат вид на рак, пренесуваат светските медиуми. Вилијам во последно време изгледала уморно и бледо, а наводно тоа било последица на опасната болест. На Вилијам...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img