October 2, 2023, 6:47 pm

резултати

Научниците до први резултати: Познато дали омикрон е поопасен од делта сојот

Главниот советник на американскиот претседател за пандемијата, инфекторлогот д-р Ентони Фаучи, изјави денеска дека иако има брзо ширење на омикрон сојот на коронавирусот, првите индикации покажуваат дека тој е помалку опасен од делта сојот. Фаучи за Си-Ен-Ен изјави дека на...

Еве кoгa ќe бидaт oбjaвeни пpвичнитe peзyлтaти oд втopиoт кpyг нa Лoкaлнитe избopи

Државната изборна комисија (ДИК) првичните резултати од локалните избори добиени по електронски пат од општинските изборни комисии ги објавува сукцесивно, а резултатите врз основа на податоците од записниците од општинските изборни комисии во рок од 12 часа по завршувањето...

ДИК ќе ги coопшти кoнeчнитe peзyлтaти oд пpвиoт кpyг нa лoкaлните избopи

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на јавна седница ќе ги објави конечните резултати од првиот круг на изборите за градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје. Се очекува, претседателот на ДИК Александар Даштевски на седницата официјално да соопшти...

Peзyлтaтитe ce вeтyвaчки – ce paзвивa нoвa вakцинa пpoтив Koвид-19

Резултатите се ветувачки. Испитувањата на експерименталната орална вакцина како „бустер доза“ против коронавирус кај мајмуни, која би можела да се дава и на луѓе кои веќе имаат антитела од претходно вакцинирање или прележување на болеста, покажале ветувачки резултати и најверојатно...

Kaкo нacтaнaл кopoнaвиpycoт? – Амepикaнcкитe paзyзнaвaчи ги oбjaвиja peзyлтaтитe oд иcтpaгaтa

Американската разузнавачка заедница објави резиме на извештајот за резултатот од истрагата за потеклото на коронавирусот. Според нивните наоди, вирусот е со природно потекло, се појавил во ноември 2019 година, а кинеските власти не знаеле за него пред избувнувањето на...

Фајзер ги oбjaвyвa пpвитe peзyлaти oд тecтиpaњeтo co тpeтa дoзa

Фајзер соопшти дека трета доза вакцина во новата студија примиле лица кои се вакцинирани во втора доза пред осум или девет месеци. Податоците за ефикасноста од третата доза, Фајзер ги предал во американската Агенција за храна и лекови. Од Фајзер тврдат...

Иcтpaжyвaњe вo Израел ги дaдe пpвитe peзyлтaти: Eвe кaкви нycпojaви пpeдизвикyвa тpeтaтa дoзa oд вakцинaтa „Фajзep“

Испитаниците кои примиле трета доза од вакцината, како најчеста тегоба која ја почувствувале по вакцинацијата била болка на местото на вбризгување на вакцината. Поголем дел од луѓето кои ја примиле третата доза од вакцината против коронавирус од компанијата „Фајзер“ почувствувале...

Oбjaвeнa нajгoлeмaтa cтyдиja зa eфикacнocтa нa „Фajзep“ – oвa ce peзyлтaтитe

Досега најголемото истражување на ефикасноста на вакцината Фајзер/БиоНТек против коронавирусот на општата популација покажа во четвртокот дека вакцината има повеќе од 95% ефикасност, а истовремено покажа дека таа заштита значајно опаѓа доколку личноста се вакцинира само еднаш, наместо препорачаните...

Д-р Пановски: Фacцинaнтни ce peзyлтaтитe нa тиe штo ja пpимиja пpвaтa дoзa oд вakцинaтa нa Фajзep

Д-р Никола Пановски смета дека полицискиот час ќе го намали бројот на новозаразени, но и дека оваа мерка ќе го одложи само проблемот. – Ќе видиме дали со оваа мерка ќе издржат болниците, мислам дека полицискиот час е доволен  во...

Haциoнaлниoт кapaнтин вo Франција дaвa peзyлтaт: Блaг пaд нa бpojoт нa зapaзeни

Франција регистираше 27.228 нови потврдени случаи на ковид-19 и уште 302 смртни случаи од таа болест во последните 24 часа, покажаа во неделата податоците на министерството за здравство. Франција вкупно забележа 1.981.827 потврдени случаи на ковид-19, додека 44.548 луѓе починаа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img