реки

УХМР дигитaлнo ќe гo мoнитopиpa квaлитeтoт и зaгaдyвaњeтo нa peкитe

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), денеска ја промовираше дигиталната мониторинг платформа за следење на квалитетот и загадувањето на реките која е изработена во рамките на кампањата „Разбистри се”. Преставникот на Институтот за комуникациски студии, Дејан Андонов во својот воведен говор...

ЦУК co пpeдyпpeдyвaњe: Нe ce движeтe пoкpaj peки, пocтoи мoжнocт oд пoплaви

Врнежите во последните неколку дена генерално имаат позитивно влијание и придонесуват за подобрување на хидролошката состојба во земјава и за земјоделските посеви. Центарот за управување со кризи (ЦУК) препорачува внимателно движење покрај суводолици и реки и за да не...

Peкитe пpeпoлoвeни, нaмaлeни нивoaтa нa Охpидcкo и Пpecпaнcкo Eзеро

Водостоите на повеќето реки во земјава се под просекот за август, со исклучок на Вардар и Бабуна, покажуваат денешните хидролошки мерења. Преполовени се Сатеска кај Ботун, Лепенец кај Скопје и Струмица кај Ново Село, а Крива Река кај Крива Паланка...

Вoдocтoитe нa дeл oд peкитe пoд пpoceкoт

Под просекот за август се водостоите на реките Сатеска кај Ботун, Треска кај Македонски Брод, Лепенец кај Скопје, Пчиња кај Пелинце и Катлановска бања, покажуваат денешните мерења на Управата за хидрометеоролошки работи. Со повисок водостој во однос на августоскиот просек...

Дeтaлeн пpeглeд: Koи peки ce излeaни вo Македонија, нa кoи мecтa вoдaтa нe e зa пиeњe – oвa e cocтojбaтa

Центарот за управување со кризи информиеа за состојбата со водостоите на реките по обилните врнежи од дожд. Пријавени се излевања на реки во неколку региони низ Македонија. Состојбата се однесува до 8:30 часот денеска. Битолски регион Од обилните врнежи од дожд на...

УХМР пpeдупредува: Дрaстично зголемени водостоите на реките, се очекуваат излeвања, свлeчишта и одрoни

Врнежите кои паднаа во изминативе 24 часа дополнително ги зголемија нивоата кај сите водотеци и езера низ државата. На сите хидролошки станици од националната хидролошка мрежа има пораст на водостоите, а особени покачувања се бележат на горниот тек на...

Во Тетовско пoмaлитe peки ce излeaa, Вардар и Пена на kpитичнo нивo

Помали реки низ дел од тетовските села се излеаа од своите корита поради долготрајните врнежи од дожд, а за среќа немаат предизвикано поголеми поплави и штети. Такви се примерите со реките во Камењане, Порој, Речица и Фалише. – Континуираните врнежи...

Hивoaтa нa peкитe пoд и oкoлy oктoмвpиcкиoт пpoceк

Нивоата на реките низ земјава не бележат позначителни промени во однос на вчерашните вредности. Како што покажуваат денешните хидролошки мерења, и натаму нивото на Вардар кај Јегуновце е драстично намалено во однос на просекот за октомври. Пониски од октомврискиот просек...

Пoвeќeтo peки пoд ceптeмвpиcкиoт пpoceк

Повеќето реки во земјава кај кои денеска се извршени хидролошки мерења, покажуваат пад на нивоата под просекот за септември. Според УХМР, драстични намалувања бележат Вардар кај Јегуновце и Црн Дрим кај Ложани. Зголемени се водостоите само на Вардар кај Скопје и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img