October 1, 2022, 10:24 am

рекорд

Ново откритие – Биолошки рекорд: Нов вид стоногалка со 1.306 нозе

Австралиските научници во Западна Австралија открија нов вид стоногалка со 1.306 нозе долга 95 милиметри, пренесува Агенција Анадолија. Според веста на „CCN“, оваа стоногалка која има повеќе од илјада нозе, била откриена на длабочина од 60 метри под земјата. Се истакнува...

Мелбурн пoстави рeкорд – 245 во кaрaнтин

Австралискиот град Мелбурн постави рекорд за најдолго кумулативно време што градот го помина во карантин поради пандемија на коронавирус. Мелбурн, главниот град на федералната австралиска држава Викторија, на источниот брег, во неделата акумулираше вкупно 245 дена, што ги помина со...

Ceкоja чecт: Aтлeтичapкaта Михаела Лазаровска ypнa 14 гoдини cтap peкopд

Атлетичарката Михаела Лазаровска од клубот Центар, викендов во Скопје на младински Куп на Македонија сруши рекорд стар 14 години. Таа во дисциплината скок во височина го надмина остварувањето на Сања Илиева АК Кавадарци. Лазаровска прескокна 167 сантиметри, еден повеќе од...

Рекордни 86.510 стогодишници живеат во Јапонија

Бројот на луѓе над сто години во Јапонија за првпат во историјата надмина 86.000 лица, пренесe Анадолија. Јапонското Министерство за здравство, труд и просперитет објави извештај за статистиката поврзана со стареењето на населението во земјата. Во извештајот се наведува дека бројот...

Нов фудбалски рекорд – најбрзиот пенал во историјата по само 5 секунди

Во натпреварот од групата Ј во африканската зона од мундијалските квалификации меѓу Танзанија и Мадагаскар е досуден веројатно најбрзиот пенал во историјата на меѓународниот фудбал, откако судијата Масхуд Сисали покажа на белата тока за домаќините по само пет секунди. Домашните...

(Видео) Рекордер: Србинот Дејан Ѓуришиќ изел 200 ќебапи и 120 топчиња сладолед

Дејан Ѓуришиќ има 177 килограми, тој е одличен гурман, и со задоволство прифатил да се натпреварува во јадењето ќебапи. Каде јаде, велат тие, има добра храна. Ова е приказната за Дејан Ѓуришиќ од Инџија. Тој е омилен гостин во ресторани...

Вчеpa бeшe измepeнa нajвиcoкaтa днeвнa тeмпepaтypa вo иcтopиjaтa нa Европа

Во Европа вчера беше измерена највисоката температура откако се води евинденција – забележани се 48,8 степени Целзиусови во југоисточна Сицилија, Италија. Температурниот рекорд го регистрираше SIAS - агрометеоролошката информативна служба на Сицилија. Рекордната температура беше забележана во 14 часот во Флоридија,...

(Видео) Секоја чест: Дрита Ислами пocтaви нoв македонски peкopд нa 400 метри co пpeчки

Најдобрата македонска атлетичарка, Дрита Ислами имаше фантастична трка на 400 метри со пречки на Екипното првенство во Европа – трета лига. Имено, Ислами победи на трката од 400 метри и постави нов државен рекорд со 57.53 секунди, односно таа всушност...

Тинејџер го cpyши рекордот на Усеин Болт

Американскиот тинејџер Еријон Најтон (17) предизвика нова спортка сензација, откако трчаше на 200 метри и оствари неверојатен резултат од 20 секунди и 11 стотинки на митинг во Џексонвил, поставувајќи официјален рекорд во категоријата кадети (У18) што досега го држеше...

Слеп човек ќе вози тркачки автомобил со над 322 км/час (ВИДЕО)

Ден Паркер е цврсто решен да влезе во Гинисовата книга на рекорди.Неговата цел е добро позната, а тоа е да го собори рекордот во категоријата „најбрзо возење со врзани очи“. Овој рекорд бара одредена доза на храброст, па дури...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img