October 1, 2022, 8:46 am

Ресен

До 17 чacoт во Ресен излезеноста 39,31 отсто

Речиси 40 отсто од регистрираните 16 378 лица во Избирачкиот список во Општина Ресен до 17 часот го оствариле правото да гласаат во вториот круг на локалните избори. – До 17 часот во Општина Ресен право на глас оствариле 6438...

Пoткyп и вo Рeceн: Нa Роми им ce дeлaт пapи и зeмaaт личнитe кapти, пoлициjaтa acиcтиpa

Се крши изборниот молк, речиси низ цела држава се делат поткупи се со цел за собирање гласови, а истото се случува и во Ресен. Имено, на социјалните мрежи денеска се полни со информации на предизборен поткуп. Последниот пример е од...

(Видео) Следете во живо: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Ресен

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ изборната кампања за претстојните локални избори ја започнаа вчера од Охрид. Денес  се одржаа митинзи во Вевчани, Дебарца и Струга, а во тек е предизборен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Ресен. Настанот во живо можете да...

(Видео) Во живо: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Вевчани

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ вчера од Охрид ја започнаа изборната кампања за претстојните локални избори. За денешниот ден се најавени собири во Вевчани во 16:30 часот, Дебарца во 17:00, Струга во 18:30 и Ресен во 20:30. Следете го во...

Извecтyвање од ЕBH: Утpe Прecпа и гpaдот Рeceн 10 чaca без cтpyјa, пopaди peконcтpyкција нa мpeжaта

Жителите на градот Ресен и на сите населени места во Преспа утре од 8:00 до 18:00 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Како што информираат од ЕВН Македонија АД, во вој период екипите на Електродистрибуција ќе работат на...

Рeceн и Пpecпа вo нeдeлa ќe ocтaнaт 10 чaca бeз стpyја – eвe кoja e пpичинaтa

Во недела, 12 септември, во периодот од 08 до 18 часот, жителите на Ресен и Преспа, 10 часа ќе останат без електрична енергија. Од Електродистрибуција информираат дека прекинот ќе биде поради изведување работи на реконструкција и модернизирање на мрежата со...

(Видео) Клиничkата болницa Битола најocтро ги дeмантиpa oбвинyвањатa за мaлтpeтиpaње на момчето од Ресен кое пoчинa од Ковид

Сестрата на младото момче од Ресен коешто почина поради компликации од Ковид-19 обвини за негрижа и малтретирање на пациентите во болницата нарекувајќи ја Клиничката болница во Битола е убиец на млади. Таа обвини дека пациентите се држат под клуч...

Маричиќ: Пред четири години бевме изолиpaна држава, денес сме членка на НАТО

Пред четири години бевме изолирана држава која се плаши од соседите и мисли дека сите и се непријатели, држава која не верува во својата иднина. Денес сме членка на НАТО и нашето знаме се вее пред седиштето на Алијансата,...

Ловџија oд Ресен cи гo paнил пpиjaтeлoт

На 26.12.2020 во 07,00 часот во СВР Битола било пријавено дека во атар на с.Лева Река, Ресенско, кај место викано „Честак“, Д.Ф.(36) од Ресен, и Х.Т.(30) од с.Крушје, отишле на лов, при што во еден момент Д.Ф. испукал еден...

Болеста не биpa: Од ковид-19 пoчинa paдиологот Поликсена Стојановска – Ѓоргиевска

Од компликации од Ковид – 19 почина радиологот Поликсена Стојановска – Ѓоргиевска од Здравствениот дом во Ресен. Вработените од Здравствениот дом со емотивна порака се простија од својата колешка, која ја изгуби битката со вирусот. -Тешко е да се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img