August 18, 2022, 11:41 pm

ризични групи

СЗО нajaвyвa тpeтa дoзa вakцинa ceкоja гoдинa зa нajpизичнитe гpyпи

Светската здравствена организација предвидува дека најранливата популација кога станува збор за коронавирусот, како што се постарите лица, ќе треба да прими дополнителна доза на вакцина секоја година за да добијат заштита од сите соеви, се вели во внатрешен документ...

Покрај сувото ќе гори и суровото – Вакцинацијата ќе се претвори во лов на вештерки и спалување на клади?

Како ќе се вакцинираат хронично болните, дали во домовите за стари лица ќе одат медицински екипи на терен за да ги имунизираат штитениците, дали и како ќе се вакцинираат наставничките и воспитувачките во градинките? Деталите за тоа како точно ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img