Ристо Никовски

Колумна на Ристо Никовски: Замина Георги Христов, големиот борец за правата на Македонците во Бугарија

Во Благоевград, на 11 ноември 2021 година, почина Георги Христов, симболот на македонизмот во Бугарија, алијас Јан Пирински, како се потпишуваше во дел од своите статии. Имаше 90 години ама беше витален до последниот ден, кога стана жртва на...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: “Иcтopиcкaтa“ кoмисиja co Бугарија мopa вeднaш дa пpeкинe co paбoтa

Член 8, став 2, од “Договорот за (не)пријателство, (не)добрососедство и (не)соработка меѓу Македонија и Бугарија“, гласи: “... со цел продлабочување на заемната доверба, двете договорни страни ќе формираат ‘Заедничка мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања’, на паритетна...

Koлyмнa нa Ристо Никовски – Пopaкaтa oд Caмитoт ЕУ-Балкан e jacнa: Пpoшиpyвaњe нeмa дa имa yштe мнoгy дoлгo

Прецизниот заклучок на самитот во Словенија, меѓу ЕУ и шесте балкански држави од чекалната, е дека Унијата нема да се проширува уште многу долго време. Факт е дека Брисел го реафирмира ставот  дека иднината на балканските држави е во...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: Дoгoвopoт co Бугарија мopa вeднaш дa ce oткaжe

Македонија нема друга опција освен веднаш да го откаже „Договорот за пријателство, добрососедство и соработка“ со Бугарија доколку Софија, без никакаво одлагање, не прифати да прекине со блокада на нашите преговри за членство во Унијата и официјално да се...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: 30 гoдини мaкeдoнcкa нeбиднинa

Поминаа веќе 30 години откако се распадна југословенската федерација и Македонија стана независна држава. Иако тогашните македонски лидери не беа воопшто подготвени за независност, а беше повеќе од очигледно дека Југославија се распаѓа, имавме многу повеќе среќа отколку знаење...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: Kaдe oди cвeтoт?

Историски факт е дека Втората светска војна беше во добра мерка резултат на недоволно балансираниот Версајски мировен договор, потпишан по завршетокот на Првата светска војна. Последиците по агресорите беа премногу ригорозни и создадоа широко незадоволство во Германија. Тоа отвори...

Koлyмна на Ристо Никовски: Maл Шeнгeн или Oтвopeн Бaлкaн e вaжeн peгиoнaлeн иcчeкop

Како и се’ друго кај нас, и иницијативата за Отворен Балкан наиде на различен прием. Добро е критички да се набљудуваат работите ама секогаш треба да се гледа и од поширок аспект. Нам, редовно ни недостасува (отворена) дебата за...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: ЗАЕВ: Зa jaзикoт и идeнтитeтoт нe ce пpeгoвapa – ОСМАНИ: Пpaшaњeтo зa jaзикoт дa ce peши co двe yнилaтepaлни изjaви

Нашата тотална неписменост и целосен аматеризам во надворешната политика најдобро ги илустрира МНР, Османи. Зборувајќи на Форумот во Преспа, тој го реафирмира нашиот став (“Вечер“, од 2 јули 2021)  дека – “И натаму останува предлогот прашањето за јазикот да...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: Бeзбeднocнa кoнфepeнција во Москва

На 23 и 24 јуни, беше одржана 9-тата Московска конференција за меѓународна безбедност. Учествуваа преку 700 претставници од 109 земји, од сите континенти, меѓу кои и 55 министри за одбрана. За жал, конференцијата беше бојкотирана од западните “демократии“ кои...

Никовски: Со Бугарија, ние го изгyбивме достоинството, тие не гaзaт, пoнижyвaaт и си играат мајтап со нас

Ние не направивме ништо, во однос на проблемот со Бугарија и тоа што таа земја не дозволи Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, изјави поранешниот дипломат Ристо Никовски во емисијата „Филибастер“ на Радио Лидер. @Ние го изгубивме достоинството. Нашиот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img