Ристо Никовски

Koлyмнa нa Ристо Никовски: „Бyгapcкитe пoлитики ce дeл oд aмepикaнcкoтo cцeнapиo“

Ние можеме колку сакаме да се самозалажуваме ама интересите на САД и Бугарија, во однос на Македонија, се во голема мерка идентични. Сегашната груба бугарска агресија целосно се вклопува во американските регионални политики и сценариото кое филигрански се спроведува...

Koлyмнa на Ристо Никовски: Haшитe „пoлитичapи“ и бyгapcкaтa aгpecиja

Се вратил таткото од пат и синот, кој го заменувал во долгиот судски спор, видливо горд, се пофалил дека го решил случајот на кој тој работел цели 30 години. Шокиран, стариот адвокат му рекол дека од тој процес, кој...

Koлyмна на Ристо Никовски: „Koдификaциjaтa нa македонскиот jaзик нe cмee дa ce cпoмeнyвa вo никaкви дoкyмeнти“

Ако некој навистина мисли дека Вашингтон и Брисел, следени од Берлин, Париз... се на наша страна во однос на бугарската ѕверска агресија, длабоко се лаже. Неспорно е само дека сите сакаат блокадата да се надмине бидејќи ја покажува нивната...

Cвecни ли сме за oпacнocтa која се нaдвиcнyвa над Бaлkaнoт, и зошто Заев зборува за вojнa?

Македонскиот екс-амбасадор и колумнист на Инфомакс, Ристо Никовски, го коментираше интервјуто на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев во кое тој за прв пат јавно зборуваше за реалноста која ние пред очите, а тоа е постоењето на идејата за...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: „Од гpeшкa вo гpeшкa – Пендаровски нe cмee дa кopиcти oфициjaлни ycлyги нa Paдев“

Најновата вест дека Пендаровски ќе патува заедно со бугарскиот претседател, Радев, на чествувањето на браќата Кирил и Методи во Рим, е во најмала рака – изненадувачка. Радев ќе дошол во Скопје и заедно ќе продолжеле за Рим, со неговиот...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: „Вapхеј e aпcoлyтнo вo пpaвo“

Кој е денеска главниот проблем на Македонија?Бугарската блокада на нејзината интеграција во ЕУ.Врз основа на што се базира ваквата бугарска политика?Коренот на таа политика е Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји, потпишан на 1 август 2017...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: „Кoj и зoштo нajaвyвa пpeкpojyвaњe нa Балканот?“

На почетокот на 1990-тите, многу висок германски дипломат директно не праша – што би значело за Македонија отцепувањето на Косово? Нашиот министер немаше соодветен одговор бидејќи никој не размислувал на таа тема. Подоцна, се потврди дека уште тогаш било...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: „Пoгyбeн cлoвeнeчки пpaгмaтизaм“

Се потврдува дека словенечкиот (не)документ за иднината на нашиот регион, сепак, постоел. По распадот на Југославија, не е прв пат Љубљана да сака да игра некаква улога на југословенскиот простор. Пред повеќе години, се обидоа да посредуваат и меѓу...

Koлyмнa на Ристо Никовски: „Улoгaтa нa САД вo oдлaгaњeтo нa пoпиcoт, бyгapcкaтa aгpecиja“

Последниве денови (почеток на април 2021), САД излегоа со неколку јавни  иницијативи околу Македонија. Знаеме дека заменик помошникот државен секретар, Метју Палмер, зборуваше со лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Мицкоски; пред кусо време видовме дека премиерот Заев бил на разговор...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: „Диплoмaтcки aмaтepизaм“

Деновиве, читаме дека привремениот вршител на должноста амбасадор на нашата земја во Софија бил повикан во МНР за да му врачат протест. Повод била анализата на љубљанскиот институт во која се прави партал бугарскиот нецивилизациски однос кон Македонија. Нашиот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img