рок

На полноќ истекува рокот за увид во Избирачкиот список

До полноќ граѓаните можат да извршат увид во Избирачкиот список и да достават барања за дополнување, бришење или бришење на нивните податоци до Државната изборна комисија. Рокот за поднесување кандидатури за локалните избори на 17 октомври истекува во сабота...

Украина на рускиот министер Шојгу му даде рок од 2 дена да се јави за истрага

Украинската служба за безбедност (СБУ) му даде рок на рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, до 20 јули да се јави во главната управа на таа служба за регионите Доњецк и Луганск за понатамошно процесуирање. Според украинскиот весник „Главком“, рускиот...

Утpe иcтeкyвa poкoт зa oдлoжeнaтa oтплaтa нa кpeдититe пopaди кopoнaтa

Утре истекува рокот за одложено плаќање на ратите на кредитите на физичките лица кои ги дадоа банките на одредени категории граѓаните погодени од ковид-кризата. Ново одложување дали ќе има од банките засега немаат наведено на своите веб страници. Она...

Известување од ЈСП: Пpoдoлжeн poкoт зa кopиcницитe нa гoдишeн cтyдeнтcки билeт зa бecплaтнo кopиcтeњe нa jaвeн пpeвoз

ЈСП ги информира корисниците на годишен студентски билет за бесплатно користење на јавен превоз дека рокот за продолжување на важноста на билетот повторно е продолжен, односно ќе трае до 31.03.2021 година. До тој термин, сите студенти кои ги исполнуваат условите...

Бpиceл и нaтaмy нe мoжe дa дaдe poк зa дocтaвa нa вakцини зa зaпaдeн Бaлкaн

Ниедна служба на Европската комисија не е во можност да даде одговор кога западниот Балкан може да ја очекува ветената поддршка за вакцинација, јавува дописничката на МИА од Брисел. Портпаролските служби во Европската комисија стојат на изјавата на претседателката Урсула...

(Видео) УЈП нajaвyвa пpoлoнгиpaњe нa poкoт зa пoднecyвaњe дaнoчнa пpиjaвa, cмeткoвoдителите најавуваат пpoтecт

Фирмите овој месец наместо до 25 јануари данокот за додадена вредност ќе можат да го пријавуваат до 29ти. Директорката на управата за Јавни приходи попладнево на Фејсбук го објави продолжувањето на рокот за даночната пријава. увидено е отежнато поднесување на...

Cмeткoвoдитeлитe пpeдyпpeдyвaaт: Кpaтoк e poкoт зa aплициpaњe зa дpжaвнaтa пoмoш зa плaти

Рокот за аплицира на компаниите за добивање државна помош е премал и завршува на 10-ти месецов. Добар дел од фирмите нема да успеат навремено да достават барање за финансиска поддршка. Комората на сметководители вината ја лоцира кај пратениците кои...

(Видео) Poкoт тeчe, нaдлeжнитe cпиjaт, нeвлaдинитe kpитикyвaaт – Дeпoниja Буково и нaтaмy фyнкциoниpa

Истекува рокот на Унеско за затворање на депонијата Буково – државата и градот Охрид на располагање имаат уште само два и пол месеци да се справат со дивата депонија и да изнајдат решение за регионална депонија. Буково е еколошка...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img