October 1, 2022, 7:21 am

„Ројтерс“

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Нападната белоруската амбасада во Лондон – Тешко повреден еден дипломат

Белорусија денеска соопшти дека нејзин дипломат е тешко повреден за време на инцидент во амбасадата на земјата во Лондон, кога група луѓе ја оштетиле фасадата на зградата пред физички да нападнат неколку белоруски дипломати. Во соопштението објавено на веб-страницата на...

Врховниот командант на НАТО во Европа сака да распореди трупи во Бугарија и Романија

Врховниот командант на НАТО во Европа генералот Тод Волтерс предложил НАТО да воспостави воено присуство во Бугарија и Романија, објавува германскиот весник Шпигл. Како што наведува германскиот весник, Волтерс тоа го предложил затоа што Русија, како што тврди Западот, трупа...

Експлозија на камион со бензин – 50 загинати

Најмалку 50 луѓе загинаа кога камион со гориво експлодираше на улица во вториот по големина град на Хаити Кап-Хаитиен во текот на ноќта, изјави во вторникот градоначалникот на градот. Локалната болница беше оптоварена обидувајќи се да ги лекува многуте повредени,...

(Видео) „Трагедија. Се уште не знаеме колку животи се загубени и степенот на штетата“ – Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден прогласи вонредна состојба во сојузните држави кои беа погодени од торнадата и нареди парите од федералниот буџет да се пренасочат за да се помогне во санирањето на штетите. – „Трагедија. Се уште не знаеме колку животи...

Пpвa жeнa ypeдничкa нa „Рojтерс“, нajcтapaтa cвeтcкa aгeнциjа

Алесандра Галони ќе стане главна и одговорна уредничка на Ројтерс, прва жена на таа позиција во 170-годишната историја на оваа агенција. Галони (47) е родена во Рим. Досега таа беше една од уредниците во Ројтерс, а на местото главен уредник...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img